Evropský den jazyků

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Image-Languages-Europe.png
Mapa přibližně znázorňující současné rozmístění převažujících jazyků v Evropě (kódy jazyků podle ISO 639-1 a ISO 639-2)

Evropský den jazyků (anglicky European Day of Languages, francouzsky Journée européenne des langues) se slaví každoročně 26. září, na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001 vydaného ke konci Evropského roku jazyků, který Rada Evropy uspořádala společně s Evropskou unií.[1] Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy.

Obsah

Jazyky v Evropě

Na území Evropy se vyskytuje asi 225 domorodých jazyků, což jsou asi 3 % celkového počtu jazyků na světě. Většina evropských jazyků je indoevropského původu. Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčí) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu. Podle statistik rodilých mluvčí mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů). Ve studiu cizích jazyků je v současnosti v Evropě nejpopulárnější angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.

Vznik Evropského dne jazyků

Kořeny Evropského dne jazyků sahají do roku 2001, který byl Radou Evropy a Evropskou unií vyhlášen za Evropský rok jazyků, do jehož oslav se zapojilo 45 zemí. Aktivitami, které během něj probíhaly, poukázal na jazykovou rozmanitost v Evropě a vyjádřil podporu jazykovému vzdělávaní.

Hodnocení Evropského roku jazyků bylo uveřejněno ve zprávě nazvané anglicky Final Evaluation of the European Year of Languages 2001 ("Závěrečné hodnocení Evropského roku jazyků 2001") vydané v květnu 2002.[2]

Úspěch Evropského roku jazyků a zájem národních spolupořadatelů přispěly k tomu, že se Rada Evropy rozhodla vytvořit novou každoroční tradici a prohlásila 26. září za Evropský den jazyků. Současně bylo vytvořeno také oficiální logo, slogany a internetová stránka.

Cíle

Obecné cíle Evropského dne jazyků jsou:

  • Upozornit veřejnost na důležitost studia jazyků, posilování mnohojazyčnosti a interkulturního porozumění.
  • Podpora jazykové a kulturní rozmanitosti Evropy.
  • Podpora celoživotního jazykového vzdělávání na školách i mimo školy.
Každý si zaslouží mít příležitost profitovat z kulturních a ekonomických výhod, které jsou poskytovány znalostmi cizích jazyků. Studium jazyků také pomáhá budovat toleranci a porozumění mezi lidmi z odlišných jazykových a kulturních prostředí.

Generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer a členka Evropské komise zodpovědná za oblast vzdělávání a kultury Viviane Redingová, Zahájení Evropského roku jazyků 2001

Zapojené jazyky

Ačkoliv podle deklarovaných cílů je Evropský den jazyků zaměřen na všechny obyvatele a jazyky Evropy,[3] jsou jeho oficiální internetové stránky přeloženy pouze do angličtiny a francouzštiny. Některé materiály na nich umístěné existují také v maďarštině, češtině a esperantu.[4] Organizace a jednotlivci ale v rámci Evropského dne jazyků pořádají aktivity ve všech zemích Evropy. Jejich přehled lze každoročně nalézt na internetových stránkách projektu.

Reference

  1. https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?Ref=776/7.1&Sector=secCM&Language=lanEnglish&Ver=original&BackColorInternet=9999CC&BackColorIntranet=FFBB55&BackColorLogged=FFAC75%20
  2. Hodnotenie EYL
  3. European Day of Languages: Who can participate?
  4. European Day of Languages: Articles and documents - resources

Externí odkazy