Hradenín

Z Multimediaexpo.cz


Hradenín leží asi 12 km západně od města Kolín. V obci je evidováno celkem 64 domů. V současnosti je Hradenín místní částí městyse Plaňany.

Obsah

Historie vsi

Vesnice Hradenín se poprvé písemně připomíná v roce 1295, kdy zde má majetek zeman Předota z Hradenína, za něhož vznikla první tvrz na nevysoké skalnaté terase nad potokem Blinka. Místo však bylo osídleno již v období bylanské kultury, tedy v 8. století př. n. l.

Archeologické naleziště

  • Halštatské birituální pohřebiště (spojující oba hlavní pohřební způsoby - kostrový i žárový), které v letech 1924 - 30 odkryl F. Dvořák, obsahovalo celkem 64 hroby, které byly vyrovnány v řadách od severozápadu k jihovýchodu. Žárové hroby byly většinou chudé a bez výbavy, zato kostrové pohřby byly ve velkých pohřebních komorách (o rozměrech až 5,3 x 3,8 x 1,8 m) s bohatou výbavou nádob, železných a bronzových součástí koňských postrojů a bronzových šperků. Nad komorami byly zřejmě navršeny mohyly. Tři kostrové hroby (označované jako č. 24, 28 a 44) patřily velmožům a jsou také nazývány "knížecí". Komory těchto hrobů byly obloženy dřevem, upevněny v rozích kůly a vybaveny značným množstvím nádob a šperků, včetně čtvrtky rituálně zabitého vepře i s dýkou. Těla pohřbených mužů ležela na čtyřkolových vozech, s mečem u pravé ruky, koně se v období bylanské kultury nepochovávali. Nálezy obdivuhodných předmětů bylanské kultury z Hradenína udivily v době svého nálezu odbornou veřejnost svým neobyčejným bohatstvím. Pohřebiště leží 250 - 400 metrů severovýchodně od obce v poloze Na Malých familiích.
  • Keltské sídliště z 6. - 5. stol. př. n. l. bylo odkryto na severovýchodním konci obce v poloze "Nad mlýnem" v roce 1976 při hloubení základů bytovek, během výstavby kravína v letech 1978 - 79 byl odkryt hrob s železnou sponou z 3. století př. n. l. a kostrou asi třicetiletého muže. Tyto nálezy jsou uloženy v muzeu v Kolíně.
  • Germánské pohřebiště z doby stěhování národů (1. stol. př. n. l. - 1. stol. n. l.) bylo odkryto během výstavby kravína v letech 1978 - 79. Mezi nálezy vyniká kostra dívky staré 10 - 12 let, která byla uložena na zádech ve směru západ - východ, a v jejímž hrobě byla nalezena železná ozdoba, jantarový korál, provrtaný medvědí zub, kroužek a železný nůž. Na kostře mladé ženy, která zemřela ve věku asi 20 let, byly antropologickým výzkumem prokázáno, že měla za života velmi dobré životní podmínky a že nemusela vykazovat fyzickou aktivitu; jedná se zřejmě o kostru příslušnice vyšší společenské vrstvy. Mezi milodary byl plochý bronzový kruh, jantarový korál, železná přezka a průvlečka.

Bližší informace a fotografie z archeologických nálezů v Hradeníně viz http://www.cestyapamatky.cz/hradenin-hradiste.html.

Památky v obci

  • Tvrz - v roce 1398 přestavěl starou tvrz Mikuláš Písek z Hradenína, původně bohatý kutnohorský měšťan. Z jedné strany byla tvrz chráněna rybníkem, na zbylých stranách byl ve skále vylámán příkop plněný vodou z potoka a celý areál byl obehnán hradbou, před kterou byl navršen obranný val. V roce 1437 si činil na hradenínskou tvrz nárok císař Zikmund, což svědčí o významu a výstavnosti pevnosti. V roce 1483 sídlil na tvrzi Mikuláš Dax z Hammerštejna, který podnikl velkolepou přestavbu v gotickém stylu. Ještě více bylo zpevněno opevnění, příkop byl vyzděn a také byl vylepšen systém v napájení příkopu vodou. Vstupní brána na západní straně byla opevněna polygonální baštou (nesprávně označovanou ve starší literatuře za kapli) a upravena a modernizována byla i samotná obytná věž, o čemž svědčí množství pozdně gotických detailů (portály, ostění). Obytné prostory se nacházely v prvním a druhém patře věže, ve třetím patře byla zřízena hradní kaple, o čemž svědčí dvojice hrotitých gotických oken ve východní stěně. Další úpravy provedly kolem roku 1600 Nečanští z Minic, kteří tvrz rozšířili o renesanční palác přiléhající k bráně. Touto přístavbou získala tvrz charakter hradu, takže při prodeji v roce 1606 je tak i označována. Jako panské sídlo přestala sloužit v roce 1663, kdy ji Jiří Viktor z Valštejna připojil ke Komornímu Hrádku. Nadále je tvrz využívána k obytným a hospodářským účelům. Po roce 1869 byla změněna na hospodářskou usedlost, přičemž byl zbořen renesanční palác, zavezena část příkopů a věž změněna v sýpku. Bez další údržby tvrz chátrala do roku 1985, kdy byl zahájen historický průzkum a podstoupeny první záchranné práce včetně vyčištění příkopu. Opravy skončily v roce 1993 kdy byl majetek vrácen v restituci a tvrz začala opět chátrat. V roce 2008 byla hradenínská tvrz zařazena mezi nejohroženější památky v České republice. Další informace a fotografie na http://www.cestyapamatky.cz/hradenin-tvrz.html.
  • Kaplička a zvonička - viz http://www.cestyapamatky.cz/hradenin-drobna.html.

Externí zdroje

  • Hradenín na webu Hrady.cz
  • Hradenín na webu Cesty a památky.cz, který detailně mapuje všechny památky okresu Kolín.


Blinka | Hradenín | Plaňany | Poboří

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hradenín