Indonésie

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Indonésie
Republik Indonesia
Flag of Indonesia.png  Coat of Arms of Indonesia Garuda Pancasila.png
Indonéská vlajka   
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Indonéská hymna
Geografie
Indonesia (orthographic projection).png
Hlavní město: Jakarta
Rozloha: 1 919 440 (18. na světě)
z toho 5 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Puncak Jaya (5 030 m n.m.)
Časové pásmo: +7, +8, +9
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 241 973 879 (5. na světě)
Hustota zalidnění: 126 (86. na světě)
HDI: 0,726 (střední)
Jazyk: indonéština (úřední,
standardizovaná forma malajštiny),
angličtina, nizozemština,
velké množství místních jazyků,
z nichž nejpočetnější je javánština
Náboženství: muslimové 88 %, protestanti 5 %,
římští katolíci 3 %, hinduisté 2 %,
buddhisté 1 %, jiní 1 % (1998)
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: indonéská rupie (IDR)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: RI
Telefonní předvolba: +62
Národní TLD: .id

Indonésie je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, zasahující částí i do Austrálie. Jeho sousedy jsou Malajsie, Papua-Nová Guinea a Východní Timor. S 242 miliony obyvatel je 4. nejlidnatějším státem na světě. Hlavním městem je Jakarta na ostrově Jáva. Oficiálním jazykem je indonéština. Většina obyvatel jsou muslimové.

Obsah

Historie

Hlavní článek: Dějiny Indonésie

Již v 8. století vznikl na indonéských ostrovech první státní útvar Šrívidžaja. Oblast byla centrem obchodu mezi Čínou a Indii. Od roku 1755 začali do země pronikat Nizozemci celý proces se završil roku 1913 dobytím sultanátu Acech. Do roku 1949 pak území spravovali pod názvem Nizozemská východní Indie. V letech 19421945 zemi okupovali Japonci.

Roku 1945 vyhlásila Indonésie nezávislost. Ta byla uznána až po válce s Nizozemskem v roce 1949. V čele země stanul prezident Sukarno vůdce Národní strany Indonésie. Po něm se převratem (1965) dostal k moci generál Suharto, který vládl až do roku 1998. Roku 1999 Indonésie souhlasila se samostatností Východního Timoru.

Geografie

Hlavní článek: Geografie Indonésie

Země se rozkládá na souostroví Sundy, které tvoří předěl mezi Indickým a Tichým oceánem. Největšími ostrovy jsou Kalimantan, Sumatra, Jáva a Celebes. Dalším velkým ostrovem patřícím k Indonésii je západní část ostrova Nová Guinea. Menší ostrovy mezi Sundami a Západní Papuou tvoří souostroví Moluky.

Celá oblast je tektonicky aktivní, častým jevem jsou sopečné výbuchy, zemětřesení a tsunami. Lesy pokrývají 11 % procent rozlohy státu (stav na začátku roku 2006). Ročně je vykáceno 2 800 000 ha lesa z toho polovina nelegálně. Odlesněním hrozí eroze a sesuvy půdy hlavně na lidnatém ostrově Jáva.

Správní členění

Mapa indonéských provincií
Vládní komplex v Jakartě
Mapa ostrova Celebes
Mapa ostrova Jáva

Indonésie se v současné době dělí na 33 provincií (indonésky provinsi) z nichž 5 má zvláštní status. Provincie se dále dělí na kraje (indonésky kabupaten) a města (indonésky kota), které se dále dělí na okresy (indonésky kecamatan). Od správní reformy v roce 2001 vzrostl význam krajů a měst, které se staly zodpovědné za poskytování většiny vládních služeb.

Provincie Acech, Jakarta, Yogyakarta, Papua a Západní Papua mají větší autonomii na centrální vládě a mohou tvořit vlastní zákony. Např: Vláda Acehu v roce 2003 zavedla určitou formu islámského práva šaría. Yogyakartě byl zaručen speciální status sultanátu, za podporu Republikánů během Indonéské revoluce. Papui byla zaručena autonomie roku 2001. Zvláštní status má i území hlavního města Jakarty Provincie jsou následující:

Ekonomika

Živí se převážně zemědělstvím, průmysl je v počátku, těží se zde ropa. Tento stát zaostává za asijskými tygry.

Související články


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Indonésie
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Indonésie