V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Ivy Mike

Z Multimediaexpo.cz

Výbuch bomby Ivy Mike z dálky vypadal jako východ nového slunce.
Hřibovitý oblak po výbuchu Ivy Mike

Ivy Mike bylo kódové jméno první americké termonukleární bomby. Počáteční písmeno slova Mike - M - znamenalo "megatuna". Na této bombě se velmi významně podílel Edward Teller, proto se jí taky říkalo velká bomba Edwarda Tellera. Tato bomba byla velmi těžká - vážila 73,8 tuny nebo 82 " short tons". Na rozdíl od pozdějších zařízení používala tekuté deuterium, které se nacházelo v nádobě, kde muselo být chlazené na velmi nízkou teplotu. Označení bomby bylo Sausage, což v překladu znamená klobása.

Bomba byla taky velmi rozměrná - 6,19 metrů vysoká a 2,03 metrů v průměru. Sestávala se z štěpné bomby TX-5, která měla kompozitní jádro U-235/Pu-239 a měla sílu něco málo pod 50 kilotun. To byla primární část. Sekundární, tedy ta termonukleární se sestávala z duté, nejspíše plutoniové tyče, která sloužila k zapálení termonukleární fúze, kolem ní bylo kapalné deuterium, které bylo v cylindrické "Dewarově" nádobě, která ho chladila. To bylo jako palivo pro termonukleární fúzi. Dále tam byl masivní asi 4,5 tunový obal sekundární části z přírodního uranu, který sloužil ke stlačení a ze kterého pocházela většina síly bomby (77 %), ale taky způsobil největší zamoření. Kolem toho byl tzv. radiační kanál, sestával se z polyethylenu a olova, olovo bylo jako nepropustné pro záření a sloužilo ke stlačení sekundární části, polyethylen byl naopak velmi dobře propustný pro záření, protože se skládal pouze z vodíku a uhlíku a byl jako výplň vnitřku bomby. Toto obaloval masivní ocelový obal, který tvořil taky největší část hmotnosti bomby. Měl tloušťku stěn 10-12 palců (asi 25-30 cm).

Bomba detonovala 1. listopadu 1952 v 7:15 s mohutností 10,4 megatun. Vytvořila ohnivou kouli o průměru asi 3 kilometry. Hřibovitý oblak dosáhl během 90 sekund 17 kilometrů, minutu poté to bylo již 33 kilometrů. Pak se zastavila na 37 kilometrech a šířce hřibu 161 kilometrů. Výbuch vytvořil kráter o průměru 1,9 kilometru a hloubce 50 metrů. Silný neutronový tok během detonace vytvořil 2 nové prvky – einsteinium a fermium.[1][2]

Reference

  1. plutonit.xf.cz
  2. nuclearweaponarchive.org


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Operation Ivy