Jaroslav Palas

Z Multimediaexpo.cz

Ing. Jaroslav Palas (* 2. října 1952, Bruntál) je bývalý komunistický a dnes sociálně-demokratický politik. Od listopadu 2008 je hejtmanem Moravskoslezského kraje, v letech 20022005 byl ministrem zemědělství.

Obsah

Život

Pochází z učitelské rodiny. Absolvoval Střední zemědělsko-technickou školu a poté Vysokou školu zemědělskou v Plovdivu v Bulharsku. Během studií se aktivně věnoval atletice. V roce 1981 vstoupil do KSČ, vystudoval také Večerní univerzitu marxizmu-leninismu (VUML). Pracoval v zemědělství jako agronom a posléze jako náměstek státního statku v Albrechticích. V roce 1992 se stal za KSČM poslancem parlamentu. V roce 1994 byl vyloučen z KSČM za účast při formování Levého bloku. V roce 1995 vstoupil do ČSSD, o rok později se za tuto stranu stal poslancem a mimo jiné vedl zemědělský výbor sněmovny. V letech 20022005 byl ministrem zemědělství ve vládách Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. V roce 2006 byl předsednictvem sociální demokracie vyřazen z moravskoslezské kandidátky ČSSD do parlamentních voleb pro účast při nevýhodném prodeji státního podílu v potravinářské firmě Setuza v době jeho působení na ministerstvu zemědělství.[1] V listopadu 2007 byl moravskoslezskou ČSSD zvolen lídrem kandidátky pro krajské volby v roce 2008.[2] [3] Poté co v říjnu 2008 drtivě vyhrála ČSSD krajské volby se 13. listopadu stal krajským hejtmanem.[4] Uzavřením koaliční dohody mezi ČSSD a KSČM se poprvé od listopadu 1989 dostali na krajské úrovni k moci komunisté.[5] Jaroslav Palas je vášnivý myslivec a sportovec. Od roku 2005 je předsedou Českomoravské myslivecké jednoty.[6] Je ženatý, má syna.

Ministerstvo zemědělství

Během působení na ministerstvu zemědělství byl Jaroslav Palas kritizován za špatnou personální politiku. Jako asistent pro Palase pracoval bývalý agent StB a člen vedení SSM Vojtěch Slówik, který podle kritiků výrazně ovlivňoval Palasovo rozhodování. Ministerstvo bylo také obviněno z klientelismu a korupce [7] v souvislosti se zadáním zakázky při vzniku Platební agentury, která byla přidělena firmě SAP bez výběrového řízení [8] nebo s kauzou Setuza.

Kauza Setuza

Palas ve funkci ministra zemědělství posvětil prodej firmy Setuza lidem, kteří byli dle týdeníku Respekt napojeni na prominenty organizovaného zločinu Františka Mrázka a Tomáše Pitra.[9] Palas sám potvrdil, že schválil opci na prodej státního podílu akcií firmy Setuza společnosti Český olej.[10] Firma Tomáše Pitra ovládla Setuzu poté, co na něj PGRLF musel převést 38 % akcií firmy za 100 milionů korun. Setuza se tak dostala pod absolutní kontrolu firmy Český olej. Následně bylo podáno trestní oznámení proti managementu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který měl majetek Setuzy obhospodařovat, a na policii se obrátil i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.[11] Trestní oznámení bylo založeno na tom, že šlo o cenu pro stát nevýhodnou. Palasův postup v této kauze byl také příčinou jeho vyřazení z šestého místa kandidátky ČSSD v moravskoslezském kraji ve volbách do sněmovny v roce 2006 poté, co na výzvu ČSSD odmítl sám odstoupit.[12] [13]

Utajení zaměstnavatelé

Palas po svém nástupu do funkce hejtmana v listopadu 2008 odmítl sdělit v rozhovoru pro internetový portál Aktuálně.cz, pro které firmy v posledních letech pracoval a není tak vyloučeno, že bude ve své funkci vůči některým z nich v konfliktu zájmů.[14]

Reference

Externí odkazy



Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.