dokončit zcela nový balíček 1 000 000 fotografií na plných 100 procent !
Nedostižná hranice 4 000 000 fotografií se února 2026 už nedožije...

Křivka
Z Multimediaexpo.cz
Křivka je v matematice geometrický jednorozměrný objekt, případně zobrazení z úsečky do nějakého matematického prostoru (tzv. parametrizovaná křivka). Jednoduchý příklad křivky je například kružnice nebo přímka.
Obsah[skrýt] |
Formální definice
Je-li M nějaký matematický prostor (například Eukleidovský prostor, varieta, topologický prostor) a I interval reálných čísel, pak křivkou
Rovinná křivka
Rovinnou křivkou rozumíme zobrazení
pro
,
popř.
.
Pokud platí současně
Někdy se také slovem křivka myslí množina bodů
Jordanova křivka
Jednoduchou rektifikovatelnou uzavřenou křivku (která nemusí být po částech hladká) označujeme jako Jordanovu křivku. Jordanova křivka je uzavřená, takže rozděluje rovinu na dvě souvislé oblasti. Tu, která je omezená označujeme jako vnitřek křivky (nebo Jordanovu oblast), zbytek roviny pak jako vnějšek křivky.
Orientace křivky
Na neparametrické hladké křivce (t.j. množině, která je obrazem parametrické hladké křivky) můžme zvolit dvě orientace, což je volba směru, kterým se křivka pohybuje. Formálněji, je to volba baze jejího (jednorozměrného) tečného prostoru v každém bodě. Tvoří-li uzavřená křivka hranici určité oblasti
Příklady rovinných křivek
Prostorová křivka
Prostorovou křivkou rozumíme zobrazení
pro
,
kde
nebo
Jsou-li rovnice popisující křivku algebraické, pak křivku označujeme jako algebraickou. Pokud uvedené rovnice nejsou algebraické, pak říkáme, že křivka je transcendentní.
Někdy se také slovem křivka myslí množina bodů
Příklady prostorových křivek
Oblouk křivky
Obloukem křivky
kde
nazýváme diferenciál (prvek, element) oblouku nebo lineární prvek (element) křivky.
Křivky vyplňující prostor
Obrazem křivky můžou být i množiny, které mají větší topologickou dimenzi než jedna. Kupříkladu Hilbertova křivka je spojité zobrazení úsečky na čtverec, t.j. spojitá křivka, která vyplní celý (dvou-rozměrný) čtverec.
Na obrázku je prvních 6 iterací kontrukce Hilbertovy křivky. Hilbertova křivka je pak limitou těchto křivek. Je spojitá, ale není prostá. Její složky jsou spojité funkce, které nemají derivaci v žádném bodě. Jiný známý příklad křivky, která vyplní čtverec, je tzv. Sierpinského křivka. Klasifikace, který topologický prostor je spojitým obrazem intervalu [0,1], řeší tzv. Hahn–Mazurkiewiczova věta:
- Neprázdny hausdorfův topologický prostor X je spojitým obrazem intervalu [0,1] právě když je kompaktní, souvislý, lokálně souvislý a separabliní.
Speciálně tedy každá kompaktní souvislá varieta se dá "vyplnit" křivkou.
Příklady
Související články
- Lagrangeova interpolace
- C1 kubická interpolace
- C2 kubická interpolace
- Hermitova kubika
- Algoritmus de Casteljau
- Racionální Algoritmus de Casteljau
- Afinní transformace souřadnic
- Výpočet průsečíku křivek
Literatura
- Rektorys, K. a spol.: Přehled užité matematiky I.. Prometheus, Praha, 2003, 7. vydání. ISBN 80-7196-179-5
Externí odkazy
- Některé rovinné křivky - lemniskáta, Archimédova spirála, atd. (pdf)
- Historický vývoj pojmu křivka (disertační práce, pdf)
[zobrazit] Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|