Kar 98k
Z Multimediaexpo.cz
Karabiner 98 Kurz, známá také jako Mauser 98k, Kar98k, K98 nebo K98k, byla základní pěchotní zbraň německé armády ve druhé světové válce a nejrozšířenější typ německé opakovací pušky v tomto období.
Obsah |
Popis
Mauser Kar 98k - Karabiner Modell 1898 Kurz (Karabina vzor 1898 krátká) je opakovací puška ráže 7,92 mm s válcovým odsuvným závěrem se třemi uzamykacími ozuby, ovládaným pákou, systému Mauser. Byla navržena a do výzbroje německé Branné moci zavedena v roce 1935, a v zásadě je svou funkcí shodná s předchozími puškami systému Mauser do té doby zavedenými v německé armádě, Gewehr 98 a Karabiner 98b, od obou se odlišuje kratší délkou hlavně a na rozdíl od Gew 98 má dolů ohnutou páku závěru. Ve srovnání s puškami 98 má rovněž zdokonalený způsob plnění nábojové schránky a změněnou konstrukci podavače nábojů, který po vystřelení posledního náboje zabrání zavření závěru. Na zbraň lze upevnit bajonet a puška byla uzpůsobitelná i pro vystřelování puškových granátů. V průběhu válečné výroby bylo provedeno množství úprav a výrobních zjednodušení (pažby z lacinějších druhů dřeva nebo z překližky, pokusně i z plastu, nábojové schránky z plechu, zjednodušení objímek hlavně apod.)
Služba
Byla standardní puškou německých pozemních sil po dobu druhé světové války, ačkoliv vedle ní v menších množstvích sloužily i jiné pušky systému Mauser, ať starší typy Kar 98b či zbraně Německem ukradené v okupovaných evropských zemích. Na sklonku války začala být Kar 98k doplňována i samonabíjecími puškami vzor 1941 a 1943 či útočnou puškou StG 44, nicméně jejich výroba nikdy nedosáhla takového počtu, aby jimi mohla být Kar 98k plně nahrazena. Po válce pokračovaly v jejím používání dříve okupované evropské země, na jejichž území zůstaly značné počty těchto pušek, případně i výrobní zařízení pro ně. Mezi tyto státy patřilo i Československo, které je používalo pod označením puška vz. 98N. současně je i vyváželo, například do nově vznikajícího státu Izrael, který je u druholiniových jednotek používal až do šedesátých let, ovšem po roce 1958 přerážované pro náboj 7,62 x 51 mm NATO.
Galerie: němečtí vojáci s puškou Kar 98k (před rokem 1945)
Německý odstřelovač vybavený Kar 98k během bojů o Stalingrad |
Současnost
I v současné době se lze někdy setkat s původní puškou Kar 98k jako loveckou nebo sportovní zbraní, ačkoli nejčastěji je pouze cenným sběratelským objektem. V některých případech se však stalo, že, zejména v méně rozvinutých oblastech světa, byla nalezena Kar 98k jako zbraň používaná povstaleckými ozbrojenými silami.
Uživatelé
- Německo
- Jugoslávie
- Československo
- Izrael
- a mnoho dalších
Literatura
- A. B. Žuk - Pušky a samopaly - Naše vojsko, Praha 1992 - ISBN 80-206-0150-3
Související články
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |