Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Kardinál
Z Multimediaexpo.cz
Pojem kardinál (cardo – stěžej, na níž se otáčejí dveře, narážka na volební právo kardinálů) původně znamenal hlavního faráře v Římě, pak se tak označovali kněží 25 římských titulů a dnes označuje příslušníka sboru kardinálů (lat. sacrum collegium) – nejvyšších hodnostářů katolické církve jmenovaných papežem.
Obsah |
Úkoly kardinálů
Kardinálové se podílejí na řízení katolické církve, tvoří poradní sbor papeže a pokud jsou mladší 80 let (limit stanovil papež Pavel VI.), jsou povinni se účastnit konkláve, které papeže volí. Hlava katolické církve je kardinály volena od roku 1059 (přičemž do roku 1179 se volby účastnili i další biskupové). Podle rozhodnutí Jana XXIII. z roku 1962 kardinál, který dosud nebyl biskupem, obdrží po svém jmenování biskupské svěcení. Existují ale případy, kdy nově jmenování kardinálové požádali o dispens od této povinnosti a bylo jim vyhověno. Příkladem může být kardinál Špidlík.
Znaky kardinálské hodnosti
Znakem kardinála je jasně červená barva – nosí červeně lemovanou kleriku, červené cingulum a solideo. Slavnostní oděv je celý jasně červený, krom bílé rochety a rovněž bílé mitry. Součástí jeho znaku je červený kardinálský klobouk s 2x15 střapci. Kardinálovi přísluší oslovení Vaše Eminence (od roku 1630). Při svém jmenování dostane kardinálský biret, jmenovací dekret a kardinálský prsten.
Hierarchie kardinálů
- Kardinál-jáhen – kardinál mající titul jedné ze 14 římských chudinských kurií.
- Kardinál-kněz – kardinál s titulem vztahujícím se k některému z římských kostelů.
- Kardinál-biskup – kardinál s titulem podle některé diecéze v okolí Říma. Je jich 6, z nich jsou pak voleni děkan a viceděkan posvátného kolegia kardinálů. Děkan stojí v jeho čele, ale ani on, ani viceděkan nemají žádnou řídící pravomoc nad ostatními, jsou první mezi rovnými (Primus inter pares). Současným děkanem sboru kardinálů je Angelo kardinál Sodano.
- Do kardinálského sboru automaticky patří i východní patriarchové.
Zvláštní typy a členění kardinálů
- Kardinál kuriální je kardinál se sídelní povinností v Římě, zpravidla vede některé z vatikánských ministerstev. Je členem Kurie (dikastérií). Kardinál extrakuriální sídelní povinnost v Římě nemá.
- Kardinál in pectore je ten, komu papež udělil hodnost kardinála tajně (lat. in pectore – v srdci) a zveřejnění tohoto aktu si nechal na vhodnější dobu. Je často používáno u osob ze zemí, kde je církev pronásledována, aby se tak předešlo politickým střetům a perzekucím proti církvi nebo těmto osobám.
Vývoj počtu kardinálů
- Podrobnější informace naleznete v kategorii Seznamy kardinálů
Sbor kardinálů od svého vzniku roste. Od 12. století, kdy začali být kardinály jmenováni i duchovní sídlící mimo Řím, do zhruba 15. století se jejich počet pohyboval okolo 30. Papež Sixtus V. stanovil v roce 1586, že kardinálů nemá být více než 70, Jan XXIII. tuto hranici zrušil (r. 1958) a Pavel VI. posléze stanovil novou – 120 kardinálů. Jan Pavel II. však novou hranici zrušil rovněž (v roce 2003 vzrostl počet kardinálů na 193) a v současné době není stanovena žádná. V okamžiku smrti Jana Pavla II. bylo 183 žijících kardinálů. K 18. prosinci 2009 mělo kolegium kardinálů 185 členů, z toho 112 mladších 80 let a tudíž s právem volit papeže.[1] K témuž datu byli kardinály dva Češi, jeden mladší 80 let (kardinál Vlk) a jeden starší 80 let (kardinál Špidlík). V současnosti (1. června 2010) je kardinálem jediný Čech - Miloslav Vlk.
Související články
Externí odkazy
- The Cardinals of the Holy Roman Church informace o kardinálech od roku 112 až do poslední tajné konzistoře (2003, anglicky)
- Jan Pavel II. bude znovu rozdávat kardinálské birety, Radio Vatikán, zprávy 20. 10. 2003, jmenovitý autor neuveden
- The College of Cardinals, oficiální vatikánský seznam kardinálů
Reference
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |