Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Kelowna (Britská Kolumbie)

Z Multimediaexpo.cz


Kelowna je město v kanadské provincii Britská Kolumbie. Leží na břehu jezera Okanagan v údolí Okanagan Valley. Název města je odvozen od indiánského pojmenování samice medvěda grizzly. V Kelowně sídlí správa regionálního okresu Central Okanagan, třetí největší metropolitní oblasti v provincii (po oblastech Lower Mainland a Victoria).

Se svoji scenérií, suchým a mírným podnebím je Kelowna jedním z nejrychleji se rozvíjejících míst v Severní Americe. Kelowna má po Vancouveru druhé nejvyšší ceny pozemků v Kanadě.[1] Pro svoje mírné klima a vinice v okolí bývá občas Kelowna porovnávaná s Kalifornii.

Kelowna je 22 největší metropolitní oblast v Kanadě.

Obsah

Dějiny města

Kelowna v roce 1920

Poprvé toto území osídlili misionáři v roce 1859, avšak město Kelowna bylo oficiálně založené v roce 1905. Na severu sousedí s městy Lake Country a Vernon, na západě přes jezero s městem Westbank, na jihozápadě s městem Peachland a na jihu s městy Summerland a Penticton.

Ekonomika

Většina obyvatel Kelowny pracuje v oblasti služeb. V letě je zejména populární veslování a plavení se po jezeře, v zimě lyžování v nedalekém lyžařském středisku Big White Ski Resort.

Ve městě se stáčí víno známé po celém světě. Vinice se rozkládají zejména v jižní části města, kde panují ideální klimatické podmínky na pěstovaní vinné révy. V Kelowně sídli Sun-Rype, výrobce ovocných nápojů a cukrovinek.

Demografie

Podle sčítání lidu z roku 2006 žije v Kelowně 106 707 obyvatel.[2] Z nich je 48,4 % mužů a 51,6 % žen. Dětí mladších 5 let je v oblasti 4,8 % z celkového počtu obyvatel.

Téměř 18,4 % obyvatelstva Kelowny dosahuje důchodového věku (nad 65 roků pro muže i ženy).

Etnický původ obyvatel

Soubor:Kelownaatnight.jpg
Noční pohled na město
Soubor:DSCN0050.JPG
Pohled na město Kelowna, jezero Okanagan a most Okanagan Lake Bridge
Angličané 20 665
Skoté 16 275
Němci 13 170
Kanaďané 12 410
Irové 12 265
Francouzi   7 455
Ukrajinci   4 485
Holanďané   2 905
Poláci   2 815
Norové   2 765
Švédi   2 380
Rusi   2 045
Italové   1 865
Severoameričtí Indiáni   1 695
Velšané   1 390

Rozdělení obyvatelstva podle víry

Jezero Okanagan
protestanti 40,7%
římskokatolická církev 17,9%
jiné křesťanské církve   6,8%
ostatní náboženství   3,0%
ateisté 31,6%

Zdroj: Statistics Canada 2001 Census[3]

Vzdělání

Veřejné školy v Kelowně náleží do školského obvodu School District 23 Central Okanagan, nebo do frankofonního School District 93 Conseil scolaire francophone.[4][5]

Ve městě je 20 základních, 9 středních a 3 veřejné univerzity[6]

Doprava

Stavba mostu William R. Bennett Bridge
Několik let vedla přes město jen jedna hlavní dálnice, Highway 97. Sama o sobě nebyla špatná, avšak její propojení s městy na východě a západě provincie umožňovalo jen napojení na pomalou a klikatou transkontinentální dálnici Highway 1 a dálnici Highway 3. Protože je údolí Okanagan Valley vyhledávaným místem oddychu pro obyvatele Vancouveru, v roce 1986 byla vybudovaná nová dálnice Highway 5, která zkrátila dobu cesty mezi oběma městy o dvě hodiny. Tato 425 km dlouhá dálnice začíná ve městě Hope a končí v městě Kamloops. Jejím vybudováním se podařilo dobu jízdy z Vancouveru do Kelowny zkrátit na čas pod čtyři hodiny.

Kelownu spojuje se západním břehem jezera pontonový most Okanagan Lake Bridge. V současnosti probíhá výstavba nového mostu William R. Bennett Bridge, který ho nahradí.

Z mezinárodního letiště v Kelowně odlétají pravidelné linky do Calgary, Edmontonu, Vancouveru, Toronta, Victorie, Seattlu, Las Vegas a Honolulu a sezoní lety do Mexika.

Podnebí

Na kanadské podmínky má Kelowna suché a mírné klima s průměrnou roční teplotou 7,7 °C. V lednu průměrná teplota dosahuje -3,8 °C a v červenci 19,1 °C. Jezero Okanagan v zimě mírní výkyvy počasí, přesto se občas studenému arktickému vzduchu podaří prorazit až do údolí – nejnižší zaznamenaná teplota je -36,1 °C, ze 30. prosince 1968. Léta jsou horké a slunečné – nejvyšší zaznamenaná teplota se vyšplhala na 39,5 °C, 24. července 1994. Na město spadne za rok průměrně 300 mm srážek, přičemž jedna třetina srážek dopadne na zem ve formě sněhu. Kelowna je nejméně větrným městem v Kanadě, za rok má 39 procent dní bez větru.[7]

(Všechny data získané z Environment Canada statistics for the Kelowna airport)

Stadióny a městské atrakce

Kelowna Marina, přístav na jezeře Okanagan
  • Prospera Place - aréna s 6800 místy na sezení
  • The Apple Bowl - odkrytý stadión s 1000 místy na sezení
  • Rotary Centre for the Arts – umělecké středisko[8]
  • Kelowna Art Gallery – galérie umění[9]
  • Kelowna Community Theatre - divadlo[10]
  • Kelowna Museum – městské muzeum[11]
  • Kelowna Marina – přístav na jezeře Okanagan
  • Capital News Centre
  • The Bluff – aréna s odkrytou střechou
  • Kasugai Gardens - zahrada, ležící za městskou radnicí. Byla založena na počest navázaní vztahů s partnerským městem Kasugai v Japonsku[12]

Sportovní kluby

Zajímavosti

  • Ve sci-fi seriálu Stargate SG-1 je jedna z postav, Jonas Quinn, členem národa Kelowna na planetě Langara. Stargate SG-1 se v letech 1996 až 2006 natáčel ve Vancouveru.
  • Podle indiánských legend a údajných pozorování žije v jezeře příšera - Ogopogo

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kelowna

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.