Hrabství kladské

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Soubor:Grofschoaft Glootz.gif
Erb Hrabství kladského

Hrabství kladské nebo též Kladsko (polsky Hrabstwo Kłodzkie nebo Ziemia Kłodzka, německy Grafschaft Glatz) je historické české území, nyní v polském Dolnoslezském vojvodství. Jeho území odpovídá současnému okresu Kladsko a jeho metropolí je město Kladsko (polsky Kłodzko).

Obsah

Geografie

Centrální část Kladska tvoří Kladská kotlina (Kotlina Kłodzka), která je ze všech stran obklopena horami. Na hranicích oblasti se rozkládají masív Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), Orlické hory (Góry Orlickie) a Bystřické hory (Góry Bystrzyckie), Stolové hory (Góry Stołowe), Javoří hory, Soví hory (Góry Sowie), Bardské hory (Góry Bardzkie), Rychlebské hory (Góry Złote, Góry Bialskie). Jeho územím protéká několik řek, z nichž jsou nejdůležitější Kladská Nisa a hraniční řeka Divoká Orlice (Dzika Orlica). Kladská Nisa opouští území na severu u města Bardo. Většina Kladska patří do úmoří Baltského moře, nejzápadnější část do úmoří Severního moře. Z hlediska geologické regionalizace patří Kladsko z velké části do vnitrosudetské pánve. Z historického hlediska sousedí na jihu a západě s Čechami, na jihovýchodě s Moravou, na hřebenech Rychlebských hor s územím české části bývalého slezského Niského knížectví, na severu pak sousedí s územím bývalých slezských knížectví SvídnickéhoMinsterberského. Pokud jde o moderní členění, tak okres Kladsko sousedí s českými kraji Královéhradeckým, PardubickýmOlomouckým, a polskými okresy Ząbkowice Śląskie, DzierżoniówValbřich.

Historický přehled

Územím Kladska vedla již od nejstarších dob obchodní stezka, při níž byl vystavěn hrad Kladsko, který dal dnešnímu území i městu jméno. Okolo 10. století patřilo území Slavníkovcům, ale bylo ovládnuto Přemyslovci. Od roku 1093 udělováno do držeb Přemyslovcům a jejich příbuzným z rodu Piastovců. Roku 1459 (dekret ze 17. prosince 1462) ustanovil Jiří z Poděbrad Kladsko hrabstvím a udělil mu znak: dva zlaté šikmé pásy v červeném poli. Podle výsad z let 1472 a 1578 nemělo být odloučeno od Českého království. Od zvolení Ferdinanda Habsburského českým králem 23. října 1526 bylo území pod vládou Habsburků. Až do slezských válek to byl jeden z tzv. vnějších krajů Čech. Ztráta Kladska byla potvrzena vratislavským, drážďanskýmcášským mírem, a poté Kladsko připadlo Prusku, které je začlenilo do Slezska (až roku 1818 – do té doby požívalo statut země odlišné od Slezska). Teprve po 2. světové válce bylo Kladsko začleněno do Polska (1945). 1. června 1975 se Kladsko stává součástí vojvodství Wałbrzych. Na základě správní reformy z roku 1998 zde existuje od 1. ledna 1999 v rámci Dolnoslezského vojvodství okres Kladsko, jenž má totožný rozsah jako historické území. Od roku 1995 je Kladsko součástí Euroregionu Glacensis.

Krajina

Krajina Kladska je velice malebná a přitažlivá, její kultura a dějiny pestré, proto se jedná o turisticky atraktivní oblast se značným turistickým potenciálem. Na území se kromě několika chráněných krajinných oblastí nalézá také Národní park Stolové hory (Park Narodowy Gór Stołowych). Kladsko je oblastí s největším výskytem léčivých a minerálních pramenů na území Polska. Nejen ve středověku zde byla naleziště drahých kovů, důkazem toho je velký počet důlních prací, které dnes slouží také jako muzea. V Kladsku je mnoho sakrálních staveb a míst. Patrně nejproslulejší je poutní místo ve Vambeřicích (Wambierzyce). V západní části Kladska okolo města Chudoba (Kudowa-Zdrój) existoval tzv. Český koutek.

Literatura

  • DAVÍDEK, Václav. Kladsko domů, domů. K provolání Národního výboru pro území Kladska. Praha : Svaz přátel Kladska, 1946. 53 s.
  • FRIEDL, Jiří; JIRÁSEK, Zdeněk. Rozpačité spojenectví : Československo-polské vztahy v letech 1945-1949. Praha : Aleš Skřivan ml., 2008. 399 s. ISBN 978-80-86493-23-7.
  • MUSIL, František. Kladsko. Praha : Libri, 2007. 190 s. (Stručná historie států.) ISBN 978-80-7277-340-4.

Související články

Externí odkazy