Konvekční bouře
Z Multimediaexpo.cz
Konvekční bouře, též konvektivní bouře, je soubor jevů spojených s výskytem konvekčních oblaků druhu cumulonimbus. Souborem jevů se rozumí poryvy větru, intenzívní deště, kroupy, blesky, apod.
Meteorologický slovník výkladový a terminologický vymezuje pod pojem bouře konvekční „velmi silné intenzity“ (severe storms) bouře, které splňují alespoň jedno z následujících kritérií: výskyt tornáda, výskyt krup o průměru větším než 2 cm, výskyt ničivého větru o rychlosti přesahující 25 m.s−1.[1]
Někdy je jako synonymum ke konvekční bouři používán pojem bouřka, ten je však vyhrazen elektrickým, optickým a akustickým jevům, které jsou na konvekční bouře vázány. I když jsou spolu konvekční bouře a bouřky úzce svázány, nejedná se o stejný jev.
Obsah |
Dělení bouří podle struktury
Nejčastěji se setkáváme s klasifikací bouří podle struktury. Typ bouře je odvislý od instability a na střihu větru. Rozeznávají se tři základní typy: unicela, multicela a supercela.
- jednobuněčné bouře (single cell storms, unicell storms)
- vícebuněčné bouře (multicell storms)
- shlukové multicely (multicell cluster storms)
- liniové multicely (multicell line storms)
- supercely (supercells)
Související články
Reference
- ↑ SOBÍŠEK, Bořivoj, a kol Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Praha : Ministerstvo životního prostředí ČR, 1993. ISBN 80-85368-45-5. S. 44.
Externí odkazy
- Průvodce bouřkovou oblačností pro pozemní pozorovatele
- Videa a fotografie z bouřek - Lovci bouřek v podmínkách ČR
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |