Cumulonimbus

Z Multimediaexpo.cz

Cumulonimbus Calvus
cumulonimbus Capillatus

Cumulonimbus (Cb) je bouřkový oblak, který roste do velkých výšek kolem 5000 až 15 000 m, díky proudění ve vyšších vrstvách atmosféry má jeho horní část typický tvar kovadliny. Je v podstatě příčinou všech bouřek a ostatních jevů jako například tornádo.

Lze ho rozdělit podle jeho tvarů, intenzity srážek a různých doprovodných meteorologických jevů, kterými jsou například související pruhy virga, krupobití, v zimě sněhové bouře, atd. Jeho tvary a tím pádem i stupnice intenzity srážek z něj vypadávající jsou různé a proto tento oblak dělíme na různá latinsky popsaná stádia… Jeden z nejkrásnějších typů Cb je Cb mamma vznikající v prudkých letních bouřích jako jev ustupující síly bouře a rozpadu oblačnosti do cirrů, popř nastupující menší bouřky lokálních rozměrů, nejvíce působivý je tento typ cb při západu slunce.

Cb se obecně vyvíjí z oblačnosti typu cumulus congestus a vyskytuje se nejvíc v letních měsících jako doprovodný jev vlhkého počasí a větších veder, nebo jako nástup studené fronty, kde cb hraje roli široce rozpoloženého oblaku s možností velkého výskytu bouřkové činnosti zejména na začátku fronty.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cumulonimbus
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cumulonimbus