Kyselina cholová
Z Multimediaexpo.cz
Kyselina cholová (systematický název kyselina (R)-4-((3R,5S,7R,8R,9S,10S,12S,13R,14S,17R)-3,7,12-trihydroxy-10,13-dimethylhexadekahydro-1H-cyklopenta[a]fenantren-17-yl)pentanová, sumární vzorec C24H40O5) je základní žlučová kyselina. Jedná se o tuhou látku v podobě bezbarvých lístků nebo bílého prášku. Velmi slabě se rozpouští ve vodě, dobře v ethanolu[1]. Při použití jako aditivum do potravin se označuje jako E1000. Kyselina cholová se syntetizuje v játrech z cholesterolu. Před uvolněním do žluči se ukládá navázaná na koenzym A a konjugovaná s glycinem a taurinem[2].
Obsah |
Použití v medicíně
Protizánětlivé účinky
Kyselina cholová má protizánětlivé účinky, aplikuje-li se jako suspenze ve vazelinové bázi na zanícené klouby nebo hemoroidy. Může mít výhodu oproti kortikosteroidním přípravkům v menších nežádoucích účincích a širším terapeutickém záběru[3].
Antimikrobiální aktivita derivátů
Některé kationové deriváty kyseliny cholové vykazují silnou baktericidní aktivitu proti multirezistentním gramnegativním a grampozitivním bakteriím. Jiné takové sloučeniny mají jen nízkou účinnost, zvyšují však permeabilitu membrány tak, že mohou hydrofobní antibiotika (např. erythromycin nebo rifampicin) pronikat do bakterií a výrazně tak zesilují citlivost bakterií vůči těmto antibiotikům[4].
Reference
- ↑ Cholic acid - JEFCA (1973) - FAO
- ↑ cholic acid - The Free Dictionary
- ↑ Dermal cholic acid as anti-inflammatory and therapeutic agent - WIPO
- ↑ Activities of cholic acid-derived antimicrobial agents against multidrug-resistant bacteria - The Journal of Antimicrobial Chemotherapy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |