Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Lahar
Z Multimediaexpo.cz
Lahar (termín pochází z Indonésie), někdy i sopečný bahnotok je doprovodný jev při některých sopečných erupcích. Lahar je velmi rychle tekoucí směsí sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody.
Příčiny vzniku laharů:
- Roztavení sněhové nebo ledové pokrývky sopky při erupci
- Zvýšení srážek, případně protržení kráterového jezera a smícháním se starším sopečným materiálem na svazích
- Zintenzivnění srážek do vrstev nezpevněných sopečných usazenin a popela
- Vznik laharu mohou podpořit i menší drobná zemětřesení
Lahary jsou velmi nebezpečným projevem sopečné činnosti, možná nebezpečnějším než tekoucí láva. Příčinou je jejich velká mobilita (až několik desítek metrů za sekundu) a rychlost jejich šíření je srovnatelná s povodňovou vlnou. Jedna z nejstarších katastrof se odehrála v roce 79 při erupci sopky Vesuv, kdy bylo laharem zasáhnuto město Herculaneum. Poslední velká katastrofa se odehrála 13. listopadu 1985 v Kolumbii, kdy bylo město Armero pochováno pod osmimetrovou vrstvou laharu, který vznikl na více než 40 km vzdálené eruptující sopce Nevado del Ruiz.
Některá sídla, nacházející se v blízkosti sopek s pravděpodobným výskytem laharů (např. Rainier v USA nebo Ruapehu na Novém Zélandě) mají vypracovaný systém včasné výstrahy před blížícím se laharem.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |