Limonádový Joe aneb Koňská opera
Z Multimediaexpo.cz
Limonádový Joe aneb Koňská opera je česká filmová hudební komedie resp. osobitá parodie, kterou natočil režisér Oldřich Lipský v roce 1964. Hlavní hrdina filmu - pistolník popíjející zásadně jen Kolalokovu limonádu (Karel Fiala) - potírá zlo na Divokém západě, především pak pistolníky popíjející whisky. Protihráčem je mu gangster hledaný ve čtyřech státech (Miloš Kopecký), neštítící se ani těch nejhanebnějších zločinů, zvláště na nevinných dívkách.
Jméno hlavního hrdiny se vyslovuje česky, tj. joe, nikoliv anglicky džou, jak se v daném kontextu nabízí.
Obsah |
Příběh
Příběh nás zavádí do arizonského Stetson City roku 1885. Toto město žije typickým životem osady, jež vyrostla na železnici a penězích z ní plynoucích. Schází se zde pestrá společnost kovbojů, honáků dobytka, dobytkářů, dobrodruhů i podnikavců. Ti všichni se scházejí ve vyhlášeném podniku nazývaném Trigger-Whiskey-Saloon. Jeho majitelem je Dough Badman, podnikavý a - podle svých vlastních slov - odporně bohatý muž. Je to člověk alespoň do jisté omezené míry na úrovni a jeho ctižádostí je udržovat svému podniku pověst kulturního stánku. Proto si též vydržuje hvězdu, zpěvačku Tornado Lou (Tornado žena, Tornado lvice). Ta má na přítomné muže včetně Dougha magický vliv, je předmětem jejich touhy. Ona sama je však podobnými typy mužů přesycena, hledá muže svých snů, muže, který ji učiní jinou, lepší (já stále sním, kdy přijde on, mého srdce šampión).
Život ve Statson City reprezentovaném v podstatě TWS je hodně divoký. Neustálé rvačky, přestřelky, pistolnické souboje a tříštící se nábytek. To vše samozřejmě ruku v ruce s alkoholem. A právě proti tomuto démonu zde vede misionářský a marný boj pan Ezra Goodman, člen spolku Arizonská obroda, spolu se svou dcerou Winifred. Jejich snaha se v drsném prostředí setkává pouze s výsměchem a pistolníci často neváhají sáhnout též k hrubostem, ať již verbálním či dokonce manuálním (mé housle!!). V okamžiku jednoho takového konfliktu prořízne husté ovzduší obhroublé zábavy jasný hlas: „A mně sklenici Kolalokovy limonády!“ Na scénu vstupuje muž pečlivě oděný do čistě bílého obleku, tvář dílem božské Afrodíté, postava vysochána uměním Héfaistovým. „Říkal jste sklenici Kolalokovy limonády, cizinče?“ „Ano říkal.“ „Pak musíte být Limonádový Joe.“ Je zřejmé, že nový muž na scéně se těší jisté pověsti.
Limonádník si hned na samém začátku dobude sympatie, když zesměšní hrubiána Grimpa bravurním sestřelením jeho opasku a současného odkalhotění tohoto primitivního násilníka. Vystoupení zanechá hlubokou ránu v srdci Lou („To je on, mého…“) Následuje odchod („Já se vrátím…“). Když se Joe chystá odcválat na svém běloušovi, seznamuje se blíže s panem Goodmanem a zejména pak jeho dcerou. Během seznámení dojde ve městě k přepadení banky a bouřlivé, avšak bezvýsledné přestřelce. Neschopnost střelců komentuje Joe s nadhledem a pohrdáním („Žabaři, žádná mrtvola“). Sám pak během lehké konverzace bandity zneškodní. Winifred je okouzlena a je zřejmé, že se do Joeho zamilovala. Na odjezdu Joe přislíbí dodávku Kolalokovy limonády, jíž se vedle pana Goodmana dovolávají i okouzlení pistolníci.
Krátké období slávy zázračného nápoje však brzy opět opadává a vše se vrací do starých kolejí. Whiskey teče proudem, opilci se motají, pistolnické souboje skomírají na neschopnosti střelců byť jen tasit kolt. Tuto hrůzu sleduje pan Goodman s žalostí a modlí se za Kolaloku. A tu přijde telegram. Pan Goodman je pověřen zastupitelstvím firmy Kolalok&syn a zakládá Kolaloka Saloon, zařízení vzhledem i odvázaností hostů evokujících kostel. Pod vlivem úžasného umění Joeova přebírá veškerou klientelu TWS a zásadně kultivuje pistolnickou scénu. Již žádné souboje bez mrtvol („Když střílí konzument KL, netřeba volat lékaře.“) Dough Badman spolu s Lou a Grimpem obývají prázdný saloon, Dough snící o turné s Lou po Evropě, Lou snící o limonádníkovi a Grimpo spící.
A tu, když by těžko někdo čekal zvrat, vchází na scénu nová osoba. Horác alias Hogofogo přináší Doughovi důkaz sourozeneckého pouta a plán, jak obnovit slávu podniku. Stejně tak jako Joe v TWS, také Horác užije naprosto stejných (jen o něco drsnějších) způsobů k získání popularity. Odhalí se jako Hogofogo se dvanácti zářezy na pažbě svého deringeru hledaný ve čtyřech státech a bez větších potíží přesvědčuje muže, aby se zvedli od sklenic s brčky a vrátili se do podniku Dougha Badmana (Do místa, Kde: zlomené srdce vyhojí svůj bol sklenkou té zázračné Trigger Whiskey) Při té příležitosti se neopomene zamilovat do panenské Winifred.
Hogofogo není zvyklý dlouho čekat a při první příležitosti se pokusí Win na hřbitově zmocnit. Dílem neskutečně šťastné náhody právě cválá Joe místem zvaným Fatamorgána Valley. Vedle Pyramid a Tower Bridge zde spatřuje výjev ze statsoncityského hřbitova. Obrací svého koníka a zběsilým tempem cválá zachránit svou lásku. S chlípníkem zatočí (doslova) a od Winifred se mu dostává slibu, že se mu dá (samozřejmě až po řádných oddavkách). Když se dozví o renesanci TWS, rozhodne se situaci vyřešit. Dochází k přestřelce mezi Joem a Horácem lstivě převlečeným za černocha, v níž má nakonec samozřejmě navrch Joe. Rozhodně však nehodlá prolévat krev, pouze zamýšlí protivníka potupit. V kritický moment, kdy již se zdálo být vše vyřešeno, nešťastně čichne k alkoholu a upadá do bezvědomí. Zachraňuje jej obětavá Lou. Když přijde Joe k sobě, vyjeví mu ubohá pěnice své city. Pistolník však zůstává zcela chladný, pro ženu jako Lou nemá než slova lítosti a pohrdání. Odchází a za ním se nese přísaha pomsty.
Horác, Dough a Lou vymyslí Ďábelský plán. Horác převlečen za starého slepého ladiče pian unese Winifred a sdělí Joemu, že se má dostavit do opuštěného lomu. Joe neváhá, obleče si teplé spodní prádlo (neboť noci jsou v Arizoně chladné) a vyrazí osvobodit Win. Tu hlídají Grimpo a oba Kidové. Spolu s nimi je zde i Lou, jež chce být přítomna konci muže, který ji ukradl city a pak ji zavrhl. Joe díky svým skokanským schopnostem společnost překvapí, ale neprohlédne lest. Jeho protivníci totiž využili Joeho slabosti ke Kolalokově limonádě a příslušnou láhev naplnili pravou whiskey. Joe skutečně neodolá a napije se. V tu chvíli upadá opět do bezvědomí. Je promptně přivázán k mučícímu kůlu a bídáci chystají děsivá muka, kterým má přihlížet i Win. Grimpo se svými kumpány zapojí veškerou svou fantazii, jež je v tomto případě překvapivě velká a limonádník trpí (mučeníčko, to je moje potěšeníčko). To, na čem si bezesporu nejvíce zakládal, je totiž ničeno jeho upravený zjev.
Během mučení si Lou uvědomí, že Joeho i přes všechno zažité příkoří stále miluje. Nastraží tyranům léčku a zbavuje se jich. Joe je osvobozen a může se obejmout se svou snoubenkou. Lou trpí, ale žehná jim. Nejen Lou pochopila, že nelze žít zlem a příkořími na ostatních. Dough se trápí výčitkami, uvědomuje si, jaký je Horác netvor. Nedokáže se však vzbouřit. Jeho bratr se zatím chystá na setkání s Winifred, jíž hodlá učinit obětí své chlípné touhy. Místo očekávané Winifred však vchází do pečlivě připraveného hnízdečka lásky obávaný pistolník oděn celý do černé (Ta totiž lépe sluší mstitelovi). Joe vyzývá Horáce k partii pokeru. V ní svého soupeře naprosto znemožní. Má Horáce zcela ve svých rukou, stačí zmáčknout spoušť. Přesto se spokojuje s jediným. Opět předává padouchovi papír k podpisu prohlášení, že Kolaloka je jediný nápoj pro muže. Horác, místo aby pod tíhou dojetí nad šlechetností svého soka odprosil, použije další ze svých špinavých triků. Již poněkolikáté tak Joe padá, zasažen tentokrát proudem dobře vychlazeného šampaňského. Do jeho těla pak Horác vyprázdní oba Joeovy Smith and Wessony.
Po tomto šťastném vítězství spěchá Horác na hřbitov. Tam se totiž právě nachází Winifred, aby se s matičkou podělila o novinky. Cesta pro špinavé úmysly Horácovy je tedy volná. Vrhne se na Win, ale přispěchavší Lou mu hatí plány. Horác ji bez milosti zabíjí. Náhodou se zde ocitl i Dough, který vida hrůzný čin bratrův, vytáhne vývrtku a vrazí ji lotrovy do zad. Odměnou je mu kulka z revolveru umírajícího. Horáce ani na smrtelné posteli neopouštějí černé myšlenky a tak obrátí kolt i proti bezbranné Win. Nervydrásající scénu přeruší až výstřel, jehož původcem je Limonádový Joe. Vysvětlení je prosté, stačilo pár kapek Kolaloky(O tom, jak že se dokázal polít, pistolník decentně pomlčí). Na místě se mu dostává děsivého zjištění. Hromada mrtvých těl je jeho rodinou, prozrazují to kakaové skvrny velikosti mexického dolaru. Joe polévá bezvládná těla a ta opět radostně vstávají. Do šťastné scény přichází též tatíček Kolalok, otec všech zúčastněných kromě Win. Při té příležitosti dochází k nálezu ropy, zlata a navrch výhře na burze. Nešťastný Horác nedokáže potlačit lítost nad svým notorickým bídáctvím. Dostává se mu však útěchy a následuje šťastný konec.
Obsazení a autoři
Námět: Jiří Brdečka - stejnojmenný román a divadelní hra
Scénář: Jiří Brdečka, Oldřich Lipský
Kamera: Vladimír Novotný
Hudba: Jan Rychlík, Vlastimil Hála
Texty písní: Jan Rychlík, Jiří Brdečka, Pavel Kopta
Hrají: Karel Fiala, Miloš Kopecký, Rudolf Deyl ml., Květa Fialová, Olga Schoberová, Josef Hlinomaz, Bohuš Záhorský, Karel Effa, Waldemar Matuška
Zpěv: Yvetta Simonová, Jarmila Veselá, Karel Gott, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška
Choreografie: Josef Koníček
Střih: Miroslav Hájek
Zvuk: Josef Vlček
Zvukové efekty: Bohumír Brunclík, Antoním Jedlička
Výprava: Jiří Rulík, Miloš Osvald, Ladislav Krbec
Návrhy kostýmů: Jiří Brdečka, Fernand Vácha, Nita Romanečová, Eva Lackingerová
Výtvarník dekorací: Karel Škvor
Animace: Břetislav Pojar, Jiří Trnka
Umělecká spolupráce: Jiří Brdečka
Vedoucí výroby: Jaroslav Jílovec, Filmové studio Barrandov
Další údaje: černobílý - virážovaný, 87 min, komedie, western
Výroba: ČSSR, Filmové studio Barrandov, 1964
Poznámky a zajímavosti
- Jednotlivé scény filmu byly charakteristicky zabarveny - tzv. virážování
- Počet diváků v kinech: 4 556 352
- Počet diváků televizních (včetně majitelů DVD či videokazet) lze pouze odhadovat, film dodnes patří k největším filmovým perlám české kinematografie a je všemi českými televizemi dosti pravidelně reprízován
- Maketa dřevěného filmového městečka byla postavena na louce za barrandovskými ateliéry, z úsporných důvodů byly postaveny pouze čelní stěny domů (nikoliv celé domy), neboť v kritické době nebyl k dispozici na socialistickém pseudotrhu dostatek hřebíků,v kulisách westernového městečka posléze natáčeli západoněmečtí filmaři film Zlatokopové z Arkansassu s naší tehdejší světově proslulou filmovou hvězdou Olinkou Schoberovou v jedné z hlavních rolí,ve vrcholné scéně tohoto filmu pak celé westernové městečko shoří.
- Diváky velmi zaujala i celková vysoká výtvarná stránka filmu, která byla jednak historicky velmi věrná i zcela přesná, krom toho sama o sobě obsahovala hned celou řadu humorných či úsměvných prvků plně odpovídající zvolenému fimovému žánru, kterou osobně pomáhal vytvořit autor námětu a scénáře pan Jiří Brdečka
- Diváky dále také zaujaly na svou dobu kvalitně provedené filmové triky - opět velmi často humorně laděné
- Ve vedlejších a epizodních rolích se mihla celá plejáda známých herců : Vladimír Menšík, Jaroslav Štercl, Jiří Lír, Eman Fiala, Zdeněk Srstka, Miloš Nedbal, Jiří Jelínek, Václav Štekl, Antonín Jedlička, Jiří Steimar, Stela Zázvorková, Rudolf Cortéz, Jaroslav Mareš, Juraj Herz a další
- Řada exteriérů byla natáčena ve velkém vápencovém lomu u Mořiny poblíž Karlštejna (asi 25 km jihozápadně od Prahy), tento romantický lom se nazývá Velká Amerika a byl vždy oblíbeným místem filmařů, trempů a nudistů, tedy zejména z rekreačních a zábavních důvodů
- Film byl ve své době zajímavý i velkým nasazením mnoha kaskadérů, kteří působili při rvačkách, pistolových soubojích a jezdeckých scénách (tehdy se jednalo o řadu amatérských sportovců zejména z oblasti tzv. úpolových sportů), čeští kaskadéři dnes právě tento film označují jakožto úplný prvopočátek českého profesionálního kaskadérství
- Film byl mimo jiné promítnut i slavnému americkému westernovému herci Henry Fondovi, který byl nadšen touto parodií na filmy z divokého západu.
Filmová ocenění
- Film získal Stříbrnou mušli na XII. mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu v roce 1964.
- Miloš Kopecký dostal na festivalu v Panamě v roce 1967 cenu Sfinga za roli padoucha Horáce.
Muzikál a rádio
- V Hudebním divadle Karlín se 5. a 6. dubna 2007 konaly dvě premiéry nového českého muzikálu Limonádový Joe, který přímo navazuje na film. Obsahuje ovšem mírně upravené texty a další minoritní změny. V hlavních rolích se objevuje řada výborných českých herců a hereček v čele s Kateřinou Brožovou, která hraje postavu Tornado Lou.
- V 90. letech 20. století působilo v ČR i malé soukromé rádio pod názvem Rádio Limonádový Joe. Jednalo se o humoristicky laděnou rozhlasovou stanici, která kromě kvalitní populární hudby byla zaměřena především na inteligentní recesi, vkusnou legraci a společenskou satiru. Svým pojetím a programovým zaměřením se právě toto rádio dosti výrazně odlišovalo od jiných malých soukromých rádií, kterých v ČR působilo po Sametové revoluci (tedy po 17. listopadu 1989) větší množství.
YouTube
Limonádový Joe aneb Koňská opera Cloumáka a sklenici Kolalokovy limonády |
Karel Gott – So far (Limonádový Joe) 1964 (Remastered) |
Externí odkazy
- ČSFD.cz – Limonádový Joe aneb Koňská opera
- [1] Hlášky z filmu v MP3, obrázky
- Český muzikál – Limonádový Joe aneb Konská opera
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |