Luxor
Z Multimediaexpo.cz
Luxor je aktuální název jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších míst Egypta, které leží asi 700 kilometrů jižně od Káhiry. Nejstarší známý název byl Veset, ze začátku malé město na Nilu. V polovině 16 stol. př. n. l. se stalo základnou pro osvobozující boj Egypťanů proti Hyksósům. Po vítězné válce se stalo důležitým náboženským a správním střediskem a hlavním městem nové sjednocené říše. Město je postaveno s souladu s pravidly egyptského náboženství: východ slunce je symbolem zrození, resp. života, západ je symbolem smrti. Proto veškeré chrámy, obytné domy a jiné budovy sloužící živým byly postaveny na východním břehu Nilu. Západní břeh byl pohřebištěm, jsou na něm situovány významná místa jako např. Údolí králů, Údolí královen, Chrám královny Hatšepsut aj.
Název Théby je řecký, zatímco Luxor pochází z arabského slova al-Uxúr, což znamená ležení nebo opevnění související s vojenskými tábory z římské doby. Karnak je název slavného kláštera ve Vesetu.
V současnosti je Luxor významným turistickým centrem.
V kultuře
První historicky dokázaný festival se konal před 3500 lety v Luxoru v Egyptě na oslavu faraonova vítězství nad Libyjci. Slavný faraon Ramses III. (1183/2 - 1152/1 před n. l.) na oslavu svého vítězství nad Libyjci nechal rozdat lidu 11 341 bochníků chleba a 385 sudů piva. (Čerpáno z buletinu ČD: Vlakem na festivaly 2008.)
Veset byl také rodištěm jednoho z nejslavnějších knižních hrdinů Egypťana Sinuheta ze stejnojmenné knihy finského spisovatele Miky Waltariho.
Související články
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |