Mezinárodní organizace práce
Z Multimediaexpo.cz
Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization, zkratka ILO) je specializovaná organizace OSN usilující o prosazování sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných pracovních práv. Byla založena 11. dubna 1919 ve Versailles jako stálé zřízení Společenství národů s cílem podpory světového míru na základě sociální spravedlnosti. Od 14. prosince 1946 je specializovanou organizací OSN se sídlem v Ženevě. ILO má 177 členů. ILO formuluje mezinárodní přístupy a programy přispívající ke zlepšení pracovních a životních podmínek; vytváří mezinárodní pracovní standardy sloužící vládám států za model při zavádění vlastních programů; organizuje rozsáhlý program technické spolupráce, který má pomoci vládám zvýšit efektivnost nových strategií, a angažuje se v oblasti školení, vzdělávání a výzkumu za účelem dosažení pokroku ve výše uvedených oblastech. Z různých světových organizací hájících zájmy pracujících vyniká ILO zejména tím, že zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů v ní mají při formulování programů stejnou důležitost jako vlády států. Při příležitosti padesátého výročí ILO v roce 1969 obdržela tato organizace Nobelovu cenu míru. ILO má přibližně 2250 zaměstnanců působících v ústředí a 40 kanceláří v terénu. Rozpočet na rok 2004 činil přibližně 354 milionů USD.
Obsah |
Orgány
Mezinárodní konference práce zajišťuje každoroční setkávání představitelů vlád, zaměstnavatelů a zaměstnanců členských států. Konference schvaluje rozpočet a určuje mezinárodní pracovní standardy. Konference rovněž stanoví mezinárodní pracovní standardy a slouží jako fórum, na kterém jsou diskutovány sociální a pracovní otázky globálního významu. Správní rada se schází dvakrát za rok, řídí operace ILO, formuluje přístupy a programy, vypracovává rozpočet a posuzuje případy porušování standardů určených ILO.
Mezinárodní úřad práce (BIT) je stálým sekretariátem organizace.
Základní informace
- generální ředitel: Juan Somavía (Chile)
- sídlo: 4, Route des Morillons, CH-1211 Geneva 22, Švýcarsko
- telefon: (41) (22) 799 61 11; fax: (41) (22) 798 86 85
- E-mail: webinfo@hql.ilo.ch
- Internet: http://www.ilo.org
Zajímavosti
Švýcarská poštovní správa pro potřeby sekretariátu v roce 1923 vydala edice švýcarských poštovních známek s přetiskem S.D.N BURÉAU INTERNATIONAL DU TRAVAIL. Texty přetisků se u dalších edic mírně měnily. Od roku 1956 byly vydány již edice známek speciálně jen tohoto úřadu, známky ve švýcarské měně a provedení jsou opatřeny nápisem BUREAU INTERNATIONAL DU TRAVAIL a názvem HELVETIA[1].
Reference
- ↑ HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha : GKP, 1986.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |