Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Mikrofilamentum
Z Multimediaexpo.cz
Mikrofilamentum (množ. č. mikrofilamenta) je cytoskeletální proteinové vlákno podílející se zásadně na udržování tvaru a vnitřní organizace buňky. Mikrofilamenta jsou velmi důležitá i pro vnitrobuněčný transport. Základní stavební jednotkou mikrofilament jsou jednotlivé molekuly proteinu aktinu, které polymerizují do dvou řetězů nadmolekulárního vlákna.
Stavba
Aktinová vlákna mají v průměru zhruba 7 nm, a jsou pružnější a obvykle kratší než mikrotubuly, ale je jich víc a proto celková délka aktinových vláken může být až třicetkrát větší, než délka všech mikrotubulů. Všechny globulární molekuly aktinu směřují ve vláknu stejným směrem podél osy vlákna. To vytváří v aktinových vláknech polaritu a tedy rozlišitelný plus- a mínus-konec. Vlákna na obou kocích stále přirůstají, nebo se zase rozpadají, přičemž rychleji přibývá na plus-konci. Aktinová vlákna se se většinou vyskytují ve svazcích nebo sítích, čímž se jim zvyšuje pevnost.
Výskyt
Jsou přítomna ve všech eukaryotických buňkách. Ve zvýšené míře jsou ve svalových buňkách, kde se podílejí na svalovém stahu.
Asociované proteiny
Aktinová vlákna interagují s více než 50ti různými aktin vázajícími proteiny (ABP z angl. actin binding proteins), které umožňují plnění dalších funkcí. Teprve ve spojení s těmito proteiny můžou filamenta tvořit stálejší struktury, jako jsou v mikroklcích (microvilli) apikální části buněk, tvořících výstelku tenkého střeva. Významným zástupcem je například myosin.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |