Milada (jezero)
Z Multimediaexpo.cz
Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je jezero, které vzniká v místě bývalých obcí Hrbovice, Tuchomyšl a Vyklice, dnes těžební jámě hnědouhelného lomu Chabařovice. Vzniklé jezero bude mít rozlohu cca 252,2 ha[1] (o málo menší než Máchovo jezero), průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m[2]. Objem vody bude 35 601 000 m³[3] (0,0356 km³).
Obsah |
Vodní režim
V roce 1998 byla v povrchovém dole Chabařovice ukončena těžba hnědého uhlí. Vzápětí se započalo na rekultivačních pracích tak, aby zde mohlo vzniknout velké jezero. Jezero Milada je první velká vodohospodářská rekultivace v Česku. Tím se stává modelem pro ostatní plánované projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Toto jezero bude po dobu cca 1. poloviny 21. století druhým největším severočeským jezerem (po jezeru Most) a třetím největším v Česku (po jezeru Medard). V polovině 21. století jsou plánovány další velká jezera v Ústeckém i Karlovarském kraji.
Napouštění jezera bylo započato 15. června 2001. Základem je hydrický způsob rekultivace, tj. napouštění vodou. Rychlost napouštění je stanovena na maximálně 700 l/s odpouštění vody z Kateřinské nádrže (zde se zlepší kvalita přiváděné vody). V současné době začínají být připravena některá území pro zainvestování a dochází k postupnému otevírání oblasti pro veřejnost. Očekává se mírná změna klimatu v bezprostředním okolí jezera, tj. více mlh, méně prašnosti, potlačení teplotních výkyvů.
Kvalita vody bude jedním z ostře sledovaných kritérií, které poslouží k projekci dalších hydrických rekultivací regionu. Jezero leží nedaleko bývalé skládky Chabařovice.
Využití
Jezero bude sloužit částečně k rekreačním účelům.
Kvalita vody bude jedním z ostře sledovaných kritérií, které poslouží k projekci dalších hydrických rekultivací regionu. Jezero leží nedaleko bývalé skládky Chabařovice.
V roce 2006 vznikl dobrovolný svazek obcí Jezero Milada (Ústí nad Labem, Chabařovice, Trmice, Řehlovice, Modlany). Z prostředků svazku a města Ústí nad Labem byla vyznačena cyklotrasa 3009. Cyklotrasa s označením 3009 byla zprovozněna v roce 2006 a vede územím vnější výsypky lomu, s napojením na Habří a Řehlovice. V Chabařovicích navazuje na již vybudovanou cyklotrasu KČT se stejným označením, prochází pak okolo jezera, rozbíhá se po cestách v areálu a na konci přichází do Stadic. Zde se napojuje na cyklotrasu Přemysla Oráče (č. 3071), po které je možno vydat se do Trmic či na opačnou stranu do Úpořin. Doporučená nástupní místa s možností parkování a občerstvení: Chabařovice, Trmice, Roudníky.
Budoucí využití rekreace a sport – koupání, plavání, rybaření, jachting, cyklotrasy, kolečkové brusle, kondiční běh, jízda na koni.
Souřadnice
Poznámky
- ↑ http://www.pku.cz/pku/site.php?location=5&type=napousteni
- ↑ http://www.pku.cz/pku/site.php?location=5&type=napousteni
- ↑ http://www.pku.cz/pku/site.php?location=5&type=napousteni
Externí odkazy
- Hornické organizace bez těžeb, Ročenka 2005, Zpráva o napouštění jezera
- Biologické centrum akademie věd ČR, Ročenka 2006, Studie rybí osádky jezera
- stránky Dobrovolného svazku obcí Jezero Milada
- stránky města Ústí nad Labem
- stránky města Chabařovice
- stránky města Trmice
- stránky obce Řehlovice
- stránky obce Modlany http://www.modlany.cz/
- stránky PKÚ, s. p.
- leták cyklotrasy Jezero Milada
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |