Mléčnice (botanika)
Z Multimediaexpo.cz
Mléčnice je druh rostlinného vyměšovacího pletiva u některých rostlinných druhů, které slouží k hromadění a v případě poranění k ronění mléčné a lepkavé šťávy - latexu. Latex obsahuje hořké nebo jedovaté látky, díky čemuž slouží jako ochrana rostliny před býložravci. Další funkcí latexu, který se uvolňuje z poškozené rostliny je, že se sráží a uzavírá tak cévy.
Mléčnice mohou být dvojího typu: nečlánkované mléčnice a článkované mléčnice. Každý z typů se vyskytuje u jiného druhu a čeledi rostlin.
Nečlánkované mléčnice
Nečlánkované mléčnice jsou jednotlivé, vícejaderné buňky obsahující latex. Vznikají z buněk, které jsou přítomné již v semeni – zárodku. Po té co semeno vyklíčí a rostlina roste, mléčnice se rozrůstají také, takže mohou dorůst velikosti až několika metrů.
Vyskytují se např. u morušovitých a brslenů.
Mléčnice se také nazývá specializovaná rostlinná buňka, která se vyskytuje u pryšcovitých rostlin a dosahuje délky až několika metrů!
Článkované mléčnice
Skládají se z buněk, přepážky mezi nimi jsou však nejčastěji zcela rozpuštěny. Uvnitř buňky jsou vakuoly, dále nástěná cytoplazma a leukoplasty. V každém článku, který se vytvoří z buňky je jádro.
Výskyt např. u čekankovitých a kaučukovníku.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |