V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Mount Kenya

Z Multimediaexpo.cz

mapa oblasti Mount Kenya
Obrovská Lobélie v Mount Kenya

Mount Kenya je masiv nacházející se zhruba ve středu státu Keňa v oblasti zvané Středohoří Mount Kenya. Vrchol je možno vidět hlavního města Keni, z Nairobi, které je od něj vzdáleno 130 km. Spolu s masivem Kilimandžára je Mount Kenya dalším místem, kde lze pozorovat ledovcové vrcholy poblíž rovníku. Mount Kenya nejvyšší horou v Keni a druhou nejvyšší v Africe po Kilimandžáru.

V současnosti je to druhá nejoblíbenější hora a to zejména díky velké kvalitě výstupových cest.

Obsah

Historie

Z Evropanů oficiálně viděl tuto horu první švýcar Ludwig Krapf v roce 1849. V roce 1899 anglický horolezec Halford Mackinder (spolu s dvěma průvodci) poprvé stanul na vrcholu nevyššího vrcholu Batian.

Název

Prvním osídlencem této oblasti byl kmen Kikuyu. Jeho lidé zde žili již před 200 - 300 lety. Původním názvem hory, jenž mu dali Kikuyové byl Kirinyaga (Zářící hora). Dnešní jméno, ale zřejmě pochází od sousedního kmene Kamba. Kambané horu nazývali Kee Nyaa (Místo pštrosa). Skály a led na vrcholu hory jim v kombinaci bílé a černé barvy připomínal zbarvení pštrosího peří.

Geologie

Podobně jako masiv Kilimandžára, je i Mount Kenya vrcholem modelovaným vulkanickou činností. Ta byla spoja se vznikem Velké příkopové propadliny. Geologické názory jsou takové, že kdysi bývala Mount Kenya zhruba o 1 500 metrů vyšší než je dnes. Domněnky jsou takové, že došlo působením eroze ledovců k jejímu zmenšení.

Geografie

Masiv Mount Kenya má tři hlavní vrcholy:

Ostatní významné vrcholy nejvyšší části pohoří:

Mount Kenya je jediným vrcholem kde se ledová pokrývka vrcholů udrží po celý rok. Největší z jeho ledovců je Glacier Lewis. Dle nejnovějších poznatků je patrné, že ledovce v masivu Mount Kenya tají. V posledních dvaceti letech pár ledovců již zmizelo.

Turismus

Vrcholy masivu Mount Kenya jsou obehnány takřka neproniknutelným lesem. Je tedy dobře při výstupu či trekkingu sledovat vyznačené cesty. Při dobývání nejvyšších vrcholů masivu Mount Kenya je nutností ovládání horolezecké techniky. K tomu se také váže patřičné vybavení, včetně ledovcové výzbroje. Jediným turistisky dostupným trekingovým vrcholem je Lenana, která je svou výškou 4 985 m třetím nejvyšším vrcholem pohoří.

Příroda

Horský masiv Mount Kenya má zahrnuje velmi rozmanitou floru a faunu. Díky svému vlhkému alpinistickému podnebí, neroste jedinečná a bohatá květena jenom ve spodních horských pásmech. Vyskytuje se zde nezčíslně druhů rostlin. Mnoho z nich je dokonce endemitických, jinde na světě nevyskytujících se. Podobně jak u Kilimandžára jsou v nejnižších oblastech obklopujících masiv úrodná pole. Pěstuje se zde hlavně kakaové boby , kukuřice, káva a čaj. V poměrném suchých oblastech na západě je rozšířen chov dobytka. Hranice afroalpinského pásma se nalézáve výšce 3 000 - 3 500 m. Zde se končí hranice lesa. Od výšky 3 200 m se nachází Národní park Mount Kenya. Ledovce zde leží od výšky přibližně 4 300 m. Flora je zde zastoupena např. těmito druhy:

Z fauny zde můžeme vidět levharty, kočkodany, nosorožce, paviány, hyeny, slona a mnoho jiných zvířat.

Ochrana přírody

Oblast kolem hory je chráněná národním parkem, který je umístěný na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO. Národní park má rozlohu asi 620 km², a navštěvuje ho ročně kolem 15 000 návštěvníků.

Galerie

Údolí Gorges valley
Ledovec Mount Kenya
Nejvyšší vrchol Batian



Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mount Kenya
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mount Kenya