Multimediaexpo.cz:Správci

Z Multimediaexpo.cz

Správci jsou redaktoři, kteří mají „práva správce“. Správci nejsou žádnou zvláštní autoritou, jsou rovni každému jinému uživateli, co se týče práv i zodpovědnosti.

Jsou to prostě uživatelé, kterým byl povolen přístup k některým omezeným funkcím, neboť jsou považováni za důvěryhodné. Správci nemají nad jinými uživateli žádnou moc kromě toho, že jsou pověřeni vykonáváním rozhodnutí učiněných celou komunitou.

Potřebuji pomocNástěnka správcůSeznam všech správcůŽádost o práva správce

Komunita však nechává správce vykonávat důležité údržbové práce, které vyžadují těch několik doplňkových funkcí, které jsou správcům povoleny. Mezi tyto práce patří např. provádění výsledků hlasování o smazání, kontrola nových a změněných stránek a mazání zřejmého vandalismu a pomoc uživatelům s problémy, jejichž řešení vyžaduje správcovská práva.

Jelikož správci jsou zkušenými uživateli, ostatní redaktoři žádající o pomoc či radu se často obracejí právě na správce.

Je samozřejmým předpokladem, že i správci své úkoly vykonávají s uvážením a zodpovědně.

Obsah

Možnosti správců

Software MediaWiki, na kterém Multimediaexpo.cz běží, obsahuje několik funkcí s omezeným přístupem. Z těchto funkcí mají správci povoleno následující:

Zamčené stránky

  • Zamykat, resp. polozamykat (pouze před anonymy a čerstvě registrovanými účty), a odemykat stránky, pokud si to vynutí zvláštní okolnosti – vizte Multimediaexpo.cz:Zamčené stránky.
  • Přímo zamčené stránky editovat (což se ovšem většinou nedoporučuje); ostatní uživatelé mohou změny zamčených stránek navrhovat na jejich diskusních stránkách.

Mazání a obnovování smazaných stránek

  • Mazat stránky a soubory včetně jejich historie. Redaktoři navrhují stránky ke smazání na stránce Multimediaexpo.cz:Hlasování o smazání; pokud je tam učiněno rozhodnutí stránku smazat, některý ze správců to vykoná. Někdy je smazání stránky čistě technickou záležitostí, např. když přesměrování překáží při přejmenování stránky, nebo pro opravu stránky, jejíž historie byla poškozena. Jindy se mazáním odstraňuje zjevný vandalismus nebo materiál, který porušuje autorská práva.
  • Prohlížet smazané stránky a soubory a obnovovat je.

Vracení změn

  • Rychle vracet změny stránek (revertovat). Jakýkoli uživatel (přihlášený) může stránku vrátit na dřívější verzi. Správci mají rychlejší, automatizovaný nástroj pro vracení, který jim umožňuje vracet vandalismus. V seznamu příspěvků uživatele nebo znázornění rozdílů mezi dvěma verzemi stránky je u každé změny, která je pro danou stránku aktuální, odkaz ve tvaru [vrátit zpět]. Kliknutím na tento odkaz se článek vrátí na poslední verzi, kterou nevytvořil daný uživatel, přičemž tato změna je označena jako malá editace, se shrnutím Editace uživatele "X" vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je "Y".

Skrývání vandalismu ze stránky posledních změn

  • Správci mohou ze stránky Poslední změny skrývat vandalismus. K tomu stačí k URL pro přístup k seznamu uživatelových příspěvků přidat &bot=1, např. http://ww.multimediaexpo.cz/mmecz/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Contributions&target=Vandal&bot=1. Pokud se na této stránce klikne na odkaz pro vrácení změn, bude jak původní editace, tak editace obnovující nový stav skryta z implicitního zobrazení seznamu posledních změn (bude označena příznakem robot). Změny nejsou skryty ze seznamu uživatelových příspěvků, historií stránek či uživatelského seznamu sledovaných stránek, pouze se implicitně nezobrazují, pro jejich zobrazení je třeba kliknout na odkaz „zobrazit roboty“. Cílem této funkce je omezit obtěžování vandalem. Tato vlastnost nesmí být používána při vracení běžné úpravy, pouze pro jednoduché případy jasného vandalismu.

Zablokování a odblokování uživatele

Vzhled a texty rozhraní

  • Správci mohou měnit text uživatelského rozhraní editací stránek ve jmenném prostoru MediaWiki, které nemohou editovat běžní uživatelé.
  • Speciálně editací stránky MediaWiki:Monobook.css může správce změnit CSS styl používaný na Multimediaexpo.cz.

SQL dotazy

  • Pokud je to systémovou konfigurací povoleno (ale obvykle z výkonnostních důvodů není), může správce pokládat přímé SQL dotazy (pouze pro čtení) do databáze.

Ostatní úrovně přístupu

Kromě správců má MediaWiki několik dalších úrovní přístupu, zde setříděné zhruba podle vzrůstajících oprávnění – správci patří hned za přihlášené uživatele.

Přihlášení uživatelé

Běžní přihlášení uživatelé mohou dělat většinu věcí, včetně těch nejdůležitějších: editovat články a pomáhat s údržbou Multimediaexpo.cz. Kromě toho mohou načítat soubory a přejmenovávat stránky.

Roboti

Editace uživatelů s příznakem bot se nezobrazují na stránce posledních změn. Používají ho automatické skripty (boti) editující velké množství stránek.

Byrokraté

Správci se zvláštními právy („byrokraté“) mohou udělit ostatním uživatelům práva správce (ale nikoli je zpětně odebrat). Přidělování práv je zaznamenáváno v Knize správců se zvláštními právy. Byrokraté také mohou na žádost uživatele změnit jeho uživatelské jméno nebo přidělovat uživatelskému účtu příznak bot.

Ověřovatelé

Mohou to být správci, nebo běžní uživatelé, mají však přístup k rozhraní Special:CheckUser, které jim umožňuje zjistit IP adresu přihlášeného uživatele nebo všechny editace z dané IP adresy, ať již přihlášených nebo anonymních uživatelů. Více viz Nápověda:CheckUser.

Stewardi

Uživatelé s právem „steward“ mohou libovolně měnit uživatelská práva libovolného uživatele. To umožňuje přidělovat a (jako jediným) odebírat správcovská práva a označovat uživatele příznakem robot. Obvykle však neprovádějí činnost, kterou může provést místní správce se zvláštními právy.

Zneužívání pravomocí správce

Správci mohou být oprávnění odebrána, pokud jich zneužívá.

Máte-li pocit, že vás správce utlačuje, použijte proces řešení konfliktů. Pokud s ním není domluva (správci, stejně jako všichni ostatní, upřednostňují faktické argumenty poukazující na nevhodnost jejich jednání před obviňováním z totality a zlovůle), můžete si vyžádat názor komunity na stránce Žádost o komentář.