Multipurpose Internet Mail Extensions

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

MIME, plným názvem Multipurpose Internet Mail Extensions („Víceúčelová rozšíření internetové pošty“), je internetový standard, který umožňuje pomocí elektronické pošty zasílat zprávy obsahující text s diakritikou, lze k ní přiložit přílohu v nejrůznějších formátech, umožňuje funkci digitálního podpisu apod. V současné době ho využívají i další protokoly aplikace (např. HTTP). Standard MIME je definován šesti dokumenty: RFC 2045, RFC 2046, RFC 2047, RFC 4288, RFC 4289 a RFC 2049.

Obsah

Charakteristika

Původní standard elektronické pošty byl vytvořen tak, aby umožňoval přenos anglického textu, k čemuž stačí pouze tabulky znaků ASCII. Proto nebylo dlouho možné používat v elektronické poště znaky s diakritikou a posílat současně se zprávou i přílohy. Částečným řešením bylo například použití uuencodingu nebo jiných metod, avšak citelně scházela celosvětová standardizace.

MIME rozšiřuje formát e-mailu o tyto možnosti:

  • podpora textu psaného ve znakových sadách jiných než US-ASCII
  • podpora příloh (obrázky, zvuky, filmy, programy a podobně)
  • vícedílné zprávy
  • informace v hlavičce v jiné znakové sadě než ASCII

Základní formát e-mailu je definován v RFC 2822. Tento standard specifikuje formátování hlaviček, těla e-mailu a pravidla pro běžně používané pole hlavičky jako „Komu:“, „Předmět:“, „Od:“ a „Datum:“. MIME definuje sadu hlaviček pro specifikaci doplňkových atributů zprávy obsahující "content-type" a definuje sadu "transfer-encoding", která může být použita pro reprezentování 8bitových binárních dat užívajících znaky 7bitového ASCII.

MIME hlavička

MIME-Version

Přítomnost této hlavičky značí, že je zpráva formátována MIME. Typická hodnota je „1.0“:

MIME-Version: 1.0

Content-Type

Tato hlavička označuje typ media (text, audio, video,…) v těle zprávy. Skládá se z typu a podtypu a popřípadě doplňkové informace uvedené za středníkem (parametr). Informuje příjemce o obsahu zprávy.

Typ - definuje o jaký typ souboru se jedná (text, obrázek, video, zvuk,…)

Podtyp - definuje formát souboru

Doplňkové informace - např. parametr udávající hodnotu

Content-Type: image/jpeg; parametr1=hodnota;

Content-Transfer-Encoding

Definuje sadu metod pro reprezentaci binárních dat v textovém formátu ASCII.

7bit - krátké řádky, pouze us-ASCII znaky

8bit - krátké řádky, možnost ne-ASCII znaků

binary - dlouhé řádky, možnost ne-ASCII znaků

Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: base64

Content-ID

Označuje identifikátor v hlavičce pro jednoznačnou identifikaci zprávy. Slouží k vytvoření odkazu z jedné zprávy na druhou.

message/external-body

Content-Description

Obsahuje popis informace o přenášené zprávě, např. název obrázku, který je ke zprávě přiložen. Popisuje se v us-ASCII.

Content-Description: "popis obrazku"

Syntaxe Encoded-word

Počínaje RFC 2822 jsou hlavičky a jejich hodnoty v ASCII znacích, pokud chceme použít jinou znakovou sadu, musíme použít "Encoded-word" syntaxi. V syntaxi je zahrnut jak originální text v ASCII, tak požadovaná cílová znaková sada a dekodovací metoda(„content-transfer-encoding“), pomocí těchto parametrů se pak text zobrazí ve správné znakové sadě.

Forma zápisu:  "=?charset?encoding?encoded text?="

Vícedílné zprávy

Vícedílné zprávy (MIME multipart) obsahují v hlavičce „content-type“ oddělovač (boundary). Oddělovač je umístěn mezi částmi zprávy a na začátek + konec těla zprávy, zde je příklad:

MIME-version: 1.0
Content-type: multipart/mixed; boundary="frontier"

--frontier

Content-type: text/plain

--frontier

Content-type: application/octet-stream
Content-transfer-encoding: base64

PGh0bWw+CiAgPGhlYWQ+CiAgPC9oZWFkPgogIDxib2R5PgogICAgPHA+VGhpcyBpcyB0aGUg
Ym9keSBvZiB0aGUgbWVzc2FnZS48L3A+CiAgPC9ib2R5Pgo8L2h0bWw+Cg==
--frontier--

Každá část se skládá ze své vlastní hlavičky a těla. Multipart bloky jako celek nemají znakovou sadu, je zde třeba použít syntaxi "encoded-word", pokud nepracujeme s ASCII, těla jednotlivých částí zprávy mohou použít znakovou sadu náležící do jejich "content-typu".

Podtypy vícedílných zpráv

MIME standard definuje různé podtypy vícedílných zpráv (multipart), které specifikují druh jednotlivých částí zpráv. Podtyp je definován v „content-type“ hlavičce celé zprávy. Například multipart zpráva používající podtyp „digest“ by byla v hlavičce zapsána jako „multipart/digest“.

Standardně používané jsou podtypy mixed a digest, ostatní jsou volitelné.

Seznam nejvíce používaných subtypů:

Mixed

„Multipart/mixed“ je používáno pro odesílání souborů s různými hlavičkami. Používá se pokud jsou jednotlivé části těla zprávy odlišné a je třeba je uspořádat. Pokud se odesílají např. obrázky, vetšina e-mailových klientů zobrazí tyto hlavičky jako vkládané(inline).

Message

Message/rfc822 obsahuje hlavička v každé zprávě.

Alternative

Podtyp „multipart/alternative“ znamená, že každá část je alternativní verze stejného (nebo podobného) obsahu, každá v jiném formátu označená svou hlavičkou. Systém si může vybrat nejlepší reprezentaci, která je nejvhodnější pro zpracování zprávy. Běžně je „multipart/alternative“ užíván pro e-mail složený ze dvou částí, jedna je prostý text (text/plain) a druhá HTML (text/html). Část s prostým textem zajišťuje zpětnou kompatibilitu, zatímco HTML část formátování a vytvoření odkazů. Většina e-mailových klientů nabízí volbu, zda prostý text preferovat před HTML, toto je příklad toho jak lokální faktory mohou ovlivnit „počínání“ aplikace, která část zprávy je „nejlepší“ pro zobrazení. Zde je pro ilustraci příklad:

  From: Jan Novák <jan.novak@seznam.cz>
  To: Alois Starý <a.stary@ibm.com>
  Subject: Formatted text mail
  MIME-Version: 1.0
  Content-Type: multipart/alternative; boundary=boundary42
  
  --boundary42
  
  Content-Type: text/plain; charset=us-ascii
  
  --boundary42
  
  Content-Type: text/x-whatever
  
  --boundary42
   
  Content-Type: text/richtext
  
  --boundary42--

Systém uživatele si v tomto příkladu nejvíce "rozumí" s formátem text/richtext, který je první v pořadí relevantnosti(poslední vypisovaný formát je nejlepší) a proto jej využije, jiný systém si však může vybrat i z nabídky druhých dvou formátů.

Signed

„multipart/signed“ je využíván k přiložení digitálního podpisu do zprávy, která má dvě části. V první je tělo zprávy opatřené digitálním podpisem, druhá část obsahuje kontrolu digitálního podpisu.

Encrypted

„multipart/encrypted“ slouží k šifrování zprávy a má dvě části. První obsahuje informace potřebné k dekódování, druhá část je pak určena přímo pro část určenou k dekódování. Nejběžnějšími typy jsou „application/pgp-encrypted“ a „application/pkcd7-mime“.

Související články

Externí odkazy