V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Národní fronta Čechů a Slováků

Z Multimediaexpo.cz

Národní fronta Čechů a Slováků bylo sdružení politických stran (později byly do něj přijaty i další organizace), které bylo založeno za účelem převzetí řízení státu po druhé světové válce. V podstatě se jednalo o nejdéle fungující politickou koalici na území Československa.

Obsah

Exilová vláda

Ustanovení Národní fronty se datuje od moskevských porad v březnu 1945 při jednání o Košickém vládním programu. Již tehdy se tam ukázalo, že se Benešova exilová vláda neprosadí. Od začátku měla v Národní frontě rozhodující vliv Komunistická strana Československa, která ji využila k usnadnění převzetí moci. Svou moc definitivně posílila 4./5. dubna 1945, kdy se prosadila vůči londýnskému Prozatímnímu státnímu zřízení a vyhlásila i svůj Košický vládní program. Její předsedou byl Zdeněk Fierlinger (viz První vláda Zdeňka Fierlingera) od 5. dubna 1945 do 6. listopadu 1945, kdy ji nahradila druhá Fierlingerova vláda.

Poválečná role

Systém Národní fronty umožňoval kandidovat do voleb v roce 1946 pouze stranám sdruženým v této organizaci. Po volbách, které vyhrála KSČ, byly všechny strany Národní fronty přizvány k vládě (tj. neexistovala žádná povolená opoziční strana).

Hlavní úkoly z návrhu volebního programu Národní fronty v hlavním městě Praze 1986-1990

Po únoru 1948 byla Národní fronta tzv. obrozena. ČSSD byla sloučena s KSČ, ostatní strany byly zbaveny své původní úlohy - staly se pouhými přisluhovači KSČ. Do Národní fronty byly začleněny všechny veřejně působící společenské organizace. Do voleb vstupovala tzv. Jednotná kandidátka Národní fronty - NF jmenovala do každého volebního obvodu jednoho svého kandidáta, kterého pak voliči ve "volbách" potvrdili. Pouze kandidát NF se mohl ucházet o mandát v zastupitelských sborech na všech úrovních státního aparátu (rozdíl mezi správou a samosprávou neexistoval). Zákon č. 113/1967 Sb. měl umožnit volit ve volebních obvodech 4 - 8 poslanců. Tento systém však nebyl nikdy použit. NF ukončila činnost 7. února 1990.

Seznam složek Národní fronty ČSSR

Seznam složek Národní fronty České socialistické republiky

Seznam složek Národní fronty Slovenské socialistické republiky

Externí odkazy