Opera (prohlížeč)

Z Multimediaexpo.cz

Nejnovější Opera verze 48.0
Strapping: primární responzivní skin Multimediaexpo.cz (Opera 12.16)
Foreground: sekundární responzivní skin Multimediaexpo.cz (Opera 12.16)

Opera je internetový prohlížeč, obsahující mimo jiné e-mailového klienta, IRC klienta, RSS čtečku, čtečku Usenetových skupin a další funkce. Vyvíjí ho norská firma Opera Software. Speciální verze Opery má rozsáhlý podíl mezi prohlížeči používanými na přenosných zařízeních (PDA, mobilní telefony). Verze pro osobní počítače byla v minulosti distribuována komerčně, ale počínaje verzí 8.50 je zcela zdarma (freeware).

Tvůrci i uživatelé Opery tvrdí, že se jedná o nejrychlejší internetový prohlížeč. Dokazují to i nezávislé testy (např. [1]). Opera je též relativně nenáročná na operační paměť počítače, což je jeden z hlavních argumentů pro její použití na mobilních zařízeních. Snaží se taktéž být uživatelsky přívětivá, a to především možností zobrazování více stránek v jednom okně a také možností ovládání (klávesové zkratky, gesta myší, ovládání hlasem).

Opera se snaží důsledně se řídit standardy konsorcia W3C. To znamená, že weby vytvořené podle těchto standardů zobrazuje tak, jak byly navrženy autorem. Naopak se může stát, že stránky, které standardy nedodržují (obvykle stránky určené jen pro MSIE), se v Opeře nezobrazí zcela správně. Novější verze Opery však již umí tyto stránky zobrazit bez větších potíží.

Nejnovější verze Opery kladou velký důraz na bezpečnost a výrazně zjednodušují práci s certifikáty.

Její jádro, zobrazovací program nazývaný Presto, je licencovaný obchodním partnerem Adobe Systems a je integrovaný do nedávno ohlášeného Adobe Creative Suite. Opera získala vedoucí pozici jako prohlížeč pro "chytré" mobilní telefony a PDA díky technologii Small Screen Rendering. Opera se používá také na platformách iTV a probíhá vývoj ve spolupráci s IBM na hlasovém ovládání (obsaženo ve verzi 8.0).

Aktuální 64-bitová verze programu: 48.0 (27. září 2017)

Historie a vývoj

Asi v roce 1992 Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsøy byli členy vývojové skupiny Televerketu (norské státní telekomunikační společnosti, dnes zvané Telenor). Skupina pracovala na Open Document Architecture (ODA), systému na správu dokumentů, obrázků a jiného obsahu. Systém ODA nedosáhl velkého rozšíření a zanikl. Výzkumná skupina založila první norský internetový server a 'domovskou stránku' roku 1993, ale nebyli spokojeni s možnostmi prohlížeče Mosaic pro surfování po webu. Proto pojali úmysl napsat si vlastní prohlížeč od začátku. Jevilo se jim zajímavé vytvořit prohlížeč tak, aby lépe odpovídal rozmanitosti internetu. Mateřská společnost Televerket dala projektu zelenou a tak ještě roku 1993 vznikl první prototyp. Televerket ale čelil výzvě plné deregulace trhu v roce 1998. Protože si nebyli jisti významem tohoto programu pro jejich společnost, postupně došlo k vyčlenění projektu ze společnosti. Roku 1995 vzniká společnost Opera Software, která dále sídlí v prostorách Televerketu, čerstvě přejmenovaném na Telenor. Produkt pod názvem MultiTorg Opera zaujal internetovou komunitu svým MDI a 'hotlistem' (sidebarem), jenž umožnily mnohem snazší procházení více stránek zároveň.

V lednu 2003 vyšla Opera 7, jež obsahovala nový vykreslovací model „Presto“. Výrazně zlepšil podporu CSS, skriptování na straně klienta a DOM.

V srpnu 2004 začalo úvodní testování Opery 7.6. Kromě rozšíření podpory webových standardů obsahovala podporu hlasového ovládání a podporu Voice XML. Opera rovněž oznámila vývoj verze pro iTV, což obsahovalo i funkci fit to width zavedenou ve verzi Opera 8. Fit to Width je proprietární technologie kombinující možnosti CSS s interními technologiemi Opery. Výrazně zlepšuje možnosti prohlížení na malých obrazovkách dynamickým zmenšováním obrázků i textů, nebo dokonce nezobrazováním obrázků. Opera 7.6 nikdy nedošla oficiálního vydání.

19. dubna 2005, vyšla verze 8.0. Nově obsahovala podporu formátu SVG Tiny a uživatelského jazyka JavaScript, vylepšení MDI. Uživatelské rozhraní bylo zjednodušeno a zpřehledněno.

22. září 2005 přešla Opera verzí 8.50 na bezplatný distribuční model. Opera ve verzi pro desktopy je nyní freeware, stejně jako většina ostatních prohlížečů.

20. června 2006 vyšla finální verze 9.0, která již dokáže projít i tzv. testem Acid2.

Na konci ledna 2008 otevřela Opera v Praze svoji pobočku určenou pro středoevropský trh.[1]

12. června 2008 vyšla finální verze 9.5, která využívá rychlejší nové jádro Kestrel a také přinesla přepracované grafické rozhraní.

1. září 2009 vyšla verze 10.0, verze 10.1 byla vydána 23. listopadu a nově obsahuje službu pro sdílení dat Opera Unite.

1. března 2010 vyšla verze 10.50, která oproti předchozím verzím obsahuje možnost anonymního prohlížení webu, nové grafické rozhraní Vega a mnoho dalšího (JavaScript engine, Carakan, HTML5, CSS3).

1. červnence 2010 vychází verze 10.60.[2]

16. prosince 2010 byla vydána nová verze 11, která výrazně zlepšila práci se záložkami díky tzv. „Tab stacking“, tedy „štosování“ záložek. Tato verze je také o hodně rychlejší.

Březen 2011 – aktuální vývoj je soustřeďen do verze 11.10 s kódovým označením „Barracuda“.

Opera byla dříve postavena nad toolkitem Qt.

Poslední verze pro jednotlivé operační systémy

Obsah

Poslední (anglické) verze pro jednotlivé operační systémy nebo hardwarové platformy jsou v následném seznamu, uvědomte si, že tato čísla se mohou lišit dle jazyka.

Související články

Reference

  1. opera.com – Opera touches down in Prague: International Web browser company opens new office in the Czech Republic
  2. http://www.opera.com/press/releases/2010/07/01/
  3. stránka Opera Winmobile

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Opera (prohlížeč)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Opera (prohlížeč)