Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Ovčín u Radnic
Z Multimediaexpo.cz
Ovčín u Radnic je světově unikátní paleontologická lokalita, která se nachází přibližně 1 km od obce Radnice v okrese Rokycany v opuštěném a částečně zaplaveném černouhelném dole pod kopcem „Florián“. V lokalitě se nacházejí karbonské fosílie flóry na místě, kde tyto rostliny skutečně v historii rostly včetně jejich vzájemných ekologických vztahů v oblasti uhlotvorného tropického pralesa před 310 milióny let. Výzkumy dále naznačují, že se v oblasti v té době nacházela bažinatá niva bohatá na rašelinu s proudící řekou. Paleontologové mají jedinečnou možnost studovat, jak rostliny rostly, jak daleko byly od sebe a jaké bylo druhové složení původní vegetace. Oproti jiným lokalitám, kde jsou většinou rostlinné zbytky přeplavené a tudíž nevypovídající o vzájemných vztazích.
Obsah |
Lom
V oblasti se dříve těžilo černé uhlí (již od roku 1548), které je ale v současnosti vytěžené. Lom Ovčín byl následně roku 1987 uzavřen a v rámci rekultivace zatopen. V současnosti je v majetku soukromého vlastníka, který ho využívá jako plochu pro rekreační rybolov.
Vznik lokality
Oblast vznikla díky sopečné činnosti, která proběhla ve dvou mohutných sopkách v okolí dnešních Krušných hor.[1] Jejich erupce vychrlila značné množství sopečného prachu, který pokryl celou oblast. Jeho vlivem došlo k zakonzervování celé oblasti, čímž došlo k zachování celého tropického pralesu. Objevy zkamenělin v oblasti Radnicka sahají až do 19. století. Do léta 2007 zde bylo popsáno 22 biologických druhů rostlin[2] v podobě převážně kapradin, plavuní, vranečků a přesliček ale vědci předpokládají, že druhů zde bude objeveno mnohem více. Vedle tohoto se v oblasti nacházejí největší exempláře některých rostlin, které byly kdy na světě odhaleny. Oblast je chudá na objevy fosílie živočichů, což bylo způsobeno druhem prostředí, kde k fosilizaci docházelo. I přes nepřízeň prostředí se ale podařilo objevit křídlo prvohorní vážky[3] o rozměru několika desítek centimetrů, bohužel ale při vyjmutí z horniny bylo křídlo přeříznuto, takže malá část chybí.
Výzkum lokality
Paleontologové v této lokalitě využívají archeologický způsob průzkumu, kdy odkrývají velké oblasti a zkoumají každé místo. Dosud bylo odkryto okolo 250 metrů čtverečních zeminy do hloubky sedmi metrů. Pozemky pro průzkum byly poskytnuty z majetku šlechtické rodiny Šternberků. Objevy v lokalitě zastřešuje Západočeské muzeum v Plzni[4], které chystá i rozsáhlou expozici o průzkumu lokality a o objevech (měla být otevřena v roce 2004). Zdejší výzkum byl i zařazen do prestižního žebříčku 10 největších úspěchů české vědy.
Reference
- ↑ http://www.avcr.cz/zajimave_projekty.php?ID=247
- ↑ http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/archiv_hledej.asp?zpet=&id=317777&jakted=nahoru&text=&mesic=99&rok=2006&rubrika=vse&stranka=18
- ↑ http://www.rozhlas.cz/sever/planetarium/_zprava/272116
- ↑ http://www.kpufo.cz/wro/text/plavu.htm
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |