Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Popelínová tkanina
Z Multimediaexpo.cz
Popelín je hustá, původně bavlněná tkanina v plátnové vazbě s převahou osnovních nití. Osnova bývá z jemnějších přízí, u dražšího zboží skaných, útek z poněkud nižším zákrutem. Tato kombinace vytváří lehce žebrovitý povrch tkaniny. Původní surovina byla čistá bavlna vyšší kvality. V přádním procesu je vždy zařazena česárna a příze na dražší popelíny se ( asi do poloviny minulého století) při soukání opalovaly, aby se zbavily zbytku odstávajících vláken. Popelín na pánské košile a halenky se vyrábí z přízí jemnějších než 17 tex, na svrchní ošacení (pláště, bundy, větrovky) se používají většinou příze cca. 17-25 tex.
Od šedesátých let se začaly vyrábět směsi s polyesterem (česaná bavlna se mísí obvykle na protahovacích strojích s mykaným pramenem z umělých vláken). Již 30 % podílu polyesterových vláken podstatně snižuje mačkavost tkaniny a výrobky z obvyklých směsí s 50 nebo 65 % polyesteru mají znatelně vyšší trvanlivost. Nevýhoda je však jejich nižší savost, přímý styk tkaniny s pokožkou u košil a halenek není každému příjemný.
Z těchto důvodů a v souladu s všeobecným „ekologickým“ trednem se v posledních letech vyrábí více popelínu z čisté bavlny na úkor směsových tkanin. Jak dokazují snímky vpravo, košile s podílem syntetickcýh vláken se ale také ještě prodávají. Zde je to popelín z česané příze 13 tex, 65 % polyester / 35 % bavlna. Tkanina obsahuje cca. 50 osnovních a 35 útkových nití na centimetr a váží asi 120 g/m². (Celá košile váží necelých 200 gramů). U svrchního ošacení nahradily směsové popelíny v 70. a 80. letech minulého století značnou část vlněných tkanin. Dnes se však v textilních obchodech už sotva najdou bundy nebo pláště z popelínů obsahujících bavlnu. Vytlačily je tkaniny z mikrovláken (nejčastěji směs polyester/polyamid), které obsahují zhruba stejný počet nití na centimetr jako uvedený příklad pánské košile. Příze jsou však objemnější, textilie je prodyšná, ale z vnějšku propustí podstatně méně vlkosti a chladu než klasický popelín. Mimo toho mají tyto výrobky příjemnější vzhled.
Literatura
- Hofer: Stoffe 2, ISBN 3-87150-799-7, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2004, str. 230
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |