Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Psycholog
Z Multimediaexpo.cz
Psycholog v odborném slova smyslu je člověk, který se věnuje psychologii, buďto jako psychoterapeut, klinický psycholog, anebo jako badatel v jednom z oborů psychologie.
Obsah |
Obory činnosti
Psycholog nepředepisuje psychofarmaka na rozdíl od psychiatra, který má lékařské vzdělání, ale pomáhá psychologickými prostředky. V klinické praxi však psychologové a psychiatři často spolupracují. Psycholog se řadí mezi pracovníky pomáhajících profesí. Je vhodné odlišovat jeho působení na psychoterapii a psychologické poradenství. Psychoterapii si klade za cíl dosáhnout hlubších osobnostních změn a častěji ji tak absolvují lidé, jejichž chování či prožívání leží mimo normu (i když existuje i tzv. rozvojová psychoterapie nebo psychoterapie encounteru). V poradenství jde jen o pomoc člověku, jehož chování i prožívání je v současnosti v normě, ale který je v současnosti v obtížné životní situaci (rodinná krize, pracovní stres apod.). Cílem nejsou osobnostní změny ani vyléčení, ale překonání a odstranění aktuálních potíží.
Psychologové vykonávají i řadu dalších povolání, můžeme se s nimi setkat například při poradenství v rané péči, pedagogicko-psychologickém poradenství (škola, volba povolání), firemním přijímacím řízení, manželském a partnerském poradenství, gerontopsychologii, v personalistice či marketingu, existují i obory jako psychologie dopravy a jiné.
Vzdělání
Psycholog je označení pro absolventa akreditovaného magisterského oboru psychologie. V ČR je studijní program psychologie akreditován na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na Filosofické fakultě University Palackého v Olomouci, na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kromě toho je psychologie součástí studia celé řady dalších oborů. Pokud se po dokončení studia absolvent rozhodne pro některé ze zavedených oblastí psychologie (např. klinickou psychologii, nebo chce vést psychoterapii hrazenou pojišťovnou), čeká ho další postgraduální příprava a práce pod supervizí. Jiná psychologická zaměstnání (např. práce v pedagogicko-psychologické poradně) zpravidla postgraduální přípravu nevyžadují.
Významní psychologové
Alfred Adler, Eric Berne, Bruno Bettelheim, Erik Erikson, Anna Freudová, Sigmund Freud, Erich Fromm, Franz Alexander, William James, Wilhelm Wundt, Carl Gustav Jung, Karen Horneyová, Abraham Harold Maslow, Jean Piaget, Carl R. Rogers, Burrhus F. Skinner, Viktor Emil Frankl a další.
Související články
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |