Režim

Z Multimediaexpo.cz

Režim (z franc. régime, vláda) znamená původně určitý typ vlády a vládnutí. Užívá se také v mnoha přenesených významech, kterým je společné, že označují jeden z několika možných celkových stavů, obecných podmínek nebo nějak nastavených parametrů. V běžném hovorovém užití znamená režim buďto vládu (obvykle neoblíbenou), ale také režim výživy (dietu), tréninkový režim, ochranný režim a podobně.

Obsah

Politologie

Režim může být neutrální označení pro politický systém, jistý způsob vlády (například „parlamentní režim“, „diktátorský režim“), často se však užívá v pejorativním významu pro špatnou, nespravedlivou nebo utlačovatelskou vládu („starý režim“, „komunistický režim“). Slovo „režim“ přitom zdůrazňuje skutečný způsob výkonu moci, který se může lišit od právních dokumentů (ústavy). Podobně se užívají spojení jako „přísný režim“, „kázeňský režim“, „zostřený režim“ například ve vězeňství atd.

V mezinárodních vztazích se používá pojem mezinárodní režim, jehož zástupcem je např. Brettonwoodský režim či Kjótský protokol.

Technika

V technických oborech se slovem režim označuje nastavení jistých parametrů zařízení nebo procesu – například „pohotovostní režim“, „zkušební režim“, „náběhový režim“, „provozní režim“. Zařízení může být v režimu ručního nebo automatického řízení, přejít do jiného režimu a podobně.

Vědy

Ve vědeckém užití může režim znamenat jeden z několika možných stavů („supravodivý režim“, „režim proudění“), určité nastavení nebo podmínky, někdy nastavitelné pomocí parametrů prostředí.

Finance

Režim směnných kurzů znamená souhrn pravidel a postupů, jimiž se řídí určování směnných kurzů, například „plovoucí režim“, „brettonwoodský režim“. Režim může například určovat, že stát musí udržovat kurz své měny v určitých mezích a podobně.

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Régime. Sv. 21, str. 405

Související články