Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Sinclair BASIC
Z Multimediaexpo.cz
Sinclair BASIC je dialekt programovacího jazyka BASIC pro počítače ZX Spectrum. Sinclair BASIC vyvinula firma Nine Tiles Networks Ltd.
Obsah |
Historie
První varianta z roku 1979 byla uložena ve 4 KB ROM počítače ZX80. Šlo o nekompletní implementaci minimal BASICu podle normy ANSI z roku 1978. Vývoj pokračoval 8 KB verzí pro ZX81 a implementací pro ZX Spectrum, která se vešla do 16 KB ROM. Na počítačích Spectrum +2 Spectrum +3 byl použit rozšířený jazyk Sinclair Extended BASIC.
Jazyk
Klíčová slova
Spectrum mělo 86 klíčových slov. Ve výčtu jsou vyznačena takto: příkazy, výrazy, funkce a ostatní klíčová slova:
- ABS, ACS, AND[p 1], ASN, AT, ATN, ATTR, BEEP, BIN, BORDER, BRIGHT, CAT[p 2], CHR$, CIRCLE, CLEAR, CLOSE#[p 2], CLS, CODE, CONTINUE, COPY, COS, DATA, DEF FN, DIM, DRAW, ERASE[p 2], EXP, FLASH, FN, FOR, FORMAT[p 2], GO SUB, GO TO, IF, IN, INK, INKEY$, INPUT, INT, INVERSE, LEN, LET, LINE, LIST, LLIST, LN, LOAD, LPRINT, MERGE, MOVE[p 2], NEW, NEXT, NOT[p 1], OPEN#[p 2], OR[p 1], OUT, OVER, PAPER, PAUSE, PEEK, PI, PLOT, POINT, POKE, PRINT, RANDOMIZE, READ, REM, RESTORE, RETURN, RND, RUN, SAVE, SCREEN$, SGN, SIN, SQR, STEP, STR$, TAB, TAN, THEN , TO, USR, VAL, VAL$, VERIFY
Výrazy a příkazy, které byly pouze na počítačích ZX81, TS1000 a TS1500:
- FAST, SCROLL, SLOW, UNPLOT, GOSUB/GOTO (Spectrum má GO SUB a GO TO)
Model 128K přinesl tyto příkazy:
- PLAY, SPECTRUM[p 3]
Timex BASIC používaný v TS2048 a TS2068 (kompatibilních se Spectrem) má navíc těchto šest slov:
- DELETE, FREE, ON ERR, RESET, SOUND, STICK
Zvláštní rysy
Else
Neexistuje operátor ELSE ve výrazu IF - THEN (- ELSE). Tedy namísto
10 IF V=5 THEN GO TO 50 ELSE GO TO 100
10 IF V=5 THEN GO TO 50 20 GO TO 100
LET
LET je povinné. Tedy zapisuje se10 LET A=1
A=1
Proměnné
Název proměnné typu textový řetězec musí obsahovat pouze jeden znak. Tedy10 LET A=5 20 LET Apples=5 30 LET A$="Hello"
LET APPLES$="Fruit"
je chybný zápis.
Zápis a spuštění programu
V době návrhu Sinclair BASICu bylo běžné, že se řádky programu číslovaly. Programátor musel čísla řádků zapisovat sám. Pokud se číslo řádku nezapsalo, ihned po zadání příkazu se tento příkaz vykonal.
Spuštění programu se provádí příkazem RUN (od začátku programu), nebo RUN s číslem řádku (od daného čísla řádku). Program je možné také spustit příkazem GO TO (s číslem řádku nebo bez něj).
Pokud je program spuštěn například příkazem RUN 5, ale číslo řádku 5 neexistuje, spustí se program od následujícího vyššího čísla řádku (například 10).
Program není nutné ukončovat příkazem STOP, jak to bylo běžné v mnoha jiných varintách BASICu.
Hello World
Velmi jednoduchý příklad programu Hello world může vypadat takto:
10 PRINT "Hello World"
Poznámky
- ↑ 1,0 1,1 1,2 AND, NOT a OR jsou logické operátory.
- ↑ 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 CAT, CLOSE#, ERASE, FORMAT, MOVE a OPEN# jsou příkazy a výrazy pro ZX Microdrive. Pokud se použijí bez tohoto zařízení, vyvolají chybu. Československý počítač Didaktik tyto příkazy využíval také pokud byla připojena disketová jednotka. Příkazy OPEN# a CLOSE# je sice možné použít i bez ZX Microdrive, ale pouze v jejich omezené variantě.
- ↑ tyto příkazy nahradily grafické znaky pod písmeny 'T' a 'U', což někdy způsobovalo chybné zobrazení u programů, které tyto grafické znaky využívaly.
Externí odkazy
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |