Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Software
Z Multimediaexpo.cz
Software (též programové vybavení)[1] je v informatice sada všech počítačových programů používaných v počítači, které provádějí nějakou činnost. Software lze rozdělit na systémový software, který zajišťuje chod samotného počítače a jeho styk s okolím a na aplikační software, se kterým buď pracuje uživatel počítače nebo zajišťuje řízení nějakého stroje (viz embedded systém).
Software je protiklad k hardware, který zahrnuje všechny fyzické součásti počítače (elektronické obvody, skříň…).
Obsah |
Terminologie
Definici ani rozdělení software není možné zcela přesně určit, protože existuje velmi mnoho pohledů na to, jak by měla být provedena. Dále jsou diskutovány některé aspekty.
Software a data
Software můžeme definovat i tak, že to je v počítači vše, co není hardware (tj. vše kromě fyzických součástí počítače). Avšak v tomto případě zahrnujeme mezi software i data, která typicky není možné vykonat procesorem, protože neobsahují strojové instrukce pro procesor počítače, ale data popisují obrázek, textový dokument a podobně. Označení software se tak někdy vztahuje jen na programy, ale může se vztahovat i na data.
V některých případech lze však na data pohlížet i jako na program (například programy zkomprimované do ZIP souboru). Hranice mezi výkonným software (programem) a daty je nejasná i v případě HTML souborů obsahujících webové stránky, protože v nich může být úryvek programu v JavaScriptu nebo jazyce PHP. Lze nalézt i další příklady.
Škodlivý software
Software může provádět i nezamýšlenou činnost a v takovém případě hovoříme buď o programátorské chybě nebo o počítačových virech, malware, spyware, trojských koních a podobném nežádoucím software. Důvodem existence nežádoucího software jsou zlé nebo nečestné úmysly jejích tvůrců, kteří zneužívají chyb ostatních software (webový prohlížeč, e-mailový klient, ale i v operačním systému a jinde) nebo neznalosti obsluhy počítače (viz sociální inženýrství). Běžný uživatel počítače obvykle nemá dostatečné technické znalosti, aby takový software rozeznal nebo dokonce zabránil v jeho činnosti. Proto existují antivirové programy, antispyware a další programy, které leží na pomezí aplikačního a systémového software a pokouší se činnost nežádoucího software eliminovat.
Rozdělení softwaru
Podle funkce můžeme software rozdělit na několik skupin:[1]
- systémový software – umožňuje efektivní používání počítače
- firmware – software obsažené v hardware (BIOS, firmware vstupně-výstupních zařízení…)
- operační systém – spravuje počítač, vytváří prostředí pro programy
- jádro operačního systému (včetně ovladačů zařízení)
- pomocné systémové nástroje – pro správu operačního systému (formátování disků, nastavení oprávnění, utility, démoni, …)
- aplikační software – umožňuje uživateli vykonávat nějakou užitečnou činnost, například:
- kancelářské balíky: textový editor, tabulkový procesor, prezentační program, …
- grafické programy: vektorový grafický editor, bitmapový grafický editor, …
- vývojové nástroje: vývojové prostředí, překladač, …
- zábavní software: počítačové hry, přehrávače digitálního zvuku a videa apod.
Podle finanční dostupnosti můžeme software rozdělit na:
Lze vymyslet i různá další rozdělení podle druhu, účelu, vzhledu, funkčnosti – například oddělit softwarové knihovny)
Reference
- ↑ 1,0 1,1 KOLÁŘ, Petr. Operační systémy [online]. Liberec : 2005-02-01, [cit. 2008-09-07]. Dostupné online.
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |