Státní znak Jordánska
Z Multimediaexpo.cz
Státní znak Jordánska (arabsky: شعار الأردن) byl přijat v roce 25. srpna 1934 podle návrhu tehdejšího emíra Abdalláha I., který znak navrhl v roce 1921. Poupraven byl znak v roce 1982.
Znak tvoří:
- Královský plášt s korunou. Koruna symbolizuje monarchii a plášt symbolizuje hášimovský trůn, jeho červená barva představuje oběti zatímco vnitřní bílá čistotu.
- Dvě vlajky velkého arabského povstání, resp. vlajky Hidžázu. Vlajky se skládají ze 3 pruhů - černý, bílý a zelený a červeného klínu, sahajíci do poloviny délky vlajky. Jsou to takzvané panarabské barvy. Na modernějších verzích je zelený a bílí pruh zaměněn.
- Mezi vlajkami je orel symbolizující sílu, moc a ušlechtilost. Orel sedí na modrém globu symbolizujícího šíření islámu po planetě Zemi.
- Bronzový štít, který představuje obranu pravdy a práva ve světě. Kolem štítu jsou oštěpy, meče, luky a šípy jsou tradiční arabské zbraně.
- Pod tímto štítem jsou vlevo jsou tři klasy pšenice a vpravo palmová ratolest. Pod štítem se na nich zavěšeno nejvyšší jordánské státní vyznamenání, al-Nahda.
- Nad vyznamenáním al-Nahda jsou tři arabské nápisy:
- napravo: Abdalláh II. bin Husajn bin Auon.[p 1]
- na středu: král Jordánského hášimovského království.
- nalevo: Kdo hledá podporu a vedení od Boha.
Související články
Poznámky
- ↑ Auon byl pra-dědeček šarifa a emíra Husajna ibn Alího, hidžázského krále, který byl prapradědeček současného krále Abdalláha II.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |