Suchumi

Z Multimediaexpo.cz

Železniční nádraží v Suchumi

Suchumi (gruzínsky Sochumi (სოხუმი), (abcházsky Aqwa (Аҟəа) je hlavní město separatistické Abcházské republiky vyhlásivší nezávislost na Gruzii, která není všeobecně uznána. Nachází se na pobřeží Černého moře. Počet obyvatel klesl ze 121 000 obyvatel v roce 1989 na 43 700 v roce 2003.[1]

Obsah

Charakter města

Suchumi je město s přímořskými lázněmi. Kromě lázní, sanatorií a léčebných pramenů je také známé historickou botanickou zahradou z roku 1840 a historickým mostem z 12. století. V Suchumi jsou také výzkumné ústavy, v době Sovětského svazu se zde po druhé světové válce vyvíjely jaderné zbraně.

Lázeňské santorium v Suchumi

Historie

Oblast dnešního Suchumi byla poprvé osídlena jako řecká kolonie Dioscurias v 6. století př. n. l. V 1. století ho ovládli Římané a v 6. století Byzantinci. Roku 726 je doloženo v gruzínských pramenech jako Cchumi. Ve 12. století zde byla Janovská faktorie, od 16. století pak bylo město obsazeno Turky, kteří zde v roce 1724 postavili pevnost Suchum - Kale. Od roku 1810 pak patřilo Rusku. Na začátku roku 1918, po Říjnové revoluci se zde snažili bolševici získat moc, avšak to se jim podařilo až s intervencí sovětské armády do tehdy nezávislé Gruzie v roce 1921. Po rozpadu SSSR roku 1991 zde vypukly ozbrojené střety mezi Abchazy a Gruzíny; Abcházie požadovala nezávislost, čemuž nebylo ústřední vládou v Tbilisi vyhověno. Velká část města byla poničena, včetně národního archivu. Přestože bylo město opraveno, ztratilo mnoho ze svojí kulturní rozmanitosti.

Související články

Externí odkazy

  1. Mapa sčítání lidu Abcházie z r. 2003.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Suchumi