Třemošenská vrchovina

Z Multimediaexpo.cz


Březák (785 m)

Třemošenská vrchovina je geomorfologickým okrskem Brd. Zaujímá rozlohu více jak 260 km² a až na dva, se zde nacházejí všechny vrchy v Brdské vrchovině, přesahující výšku 800 m nad mořem. Tok (865 m), který je i nejvyšším vrcholem Brdské vrchoviny, Praha (Brdy) (862 m), Malý Tok (844 m), Carvánka (843 m), Hradiště (840 m), Brdce (839 m), Koruna (831 m), Jordán (826 m) a Paterák (813 m). Najdeme tu i další výrazné hory, jako třeba Třemošnou (778 m), podle níž dostala vrchovina své jméno, Plešec (786 m), který je nejvyšším vrchem v částečně zpřístupněné oblasti VVP Jince, horu Kočka (789 m) nad Padrťskými rybníky, vrch Houpák (794 m]), kde jsou umístěny některé zkušební objekty bývalého československého pohraničního opevnění (cílová plocha Jordán), Brda (773 m) severně od Obecnice, výrazné Jinecké hřebeny (721 m) nad Jincemi, Beranec (662 m), v jehož svazích najdeme zříceninu hradu Valdek anebo už mimo území VVP ležící vrch Ostrý (539 m), který spolu s protilehlým Plešivcem (654 m), vytváří úzkou bránu, kterou řeka Litavka opouští Brdskou vrchovinu. Třemošenská vrchovina je pramennou oblastí řady potoků i dvou nejvýznamnějších místních vodotečí, řeky Litavky a řeky Klabavy.

Borská nádržka

Podnebí

I přírodní podmínky jsou právě v Třemošenské vrchovině nejdrsnější. Dní ze sněhovou pokrývkou je v nejvyšších polohách průměrně přes 90 v roce a výška sněhové pokrývky zde běžně dosahuje okolo 1 m. (Výjimku tvořila zima 2006/2007 - mimořádně nízká a kratkou dobu trvající sněhová pokrývka však byla jevem, který se vyskytl na celém území ČR.) Brdy jsou v částečném srážkovém stínu Krušných hor a Šumavy, přesto však je roční průměrný úhrn srážek uváděn přes 800 mm v nejvyšších polohách. (Nikde v Brdech nefuguje meteorologická stanice a přesné údaje tak nejsou známy, zpravidla jsou vypočítávány a oshadovány podle srovnatelných míst jinde v ČR, např. Přimda a Milešovka. Nejbližší stanice jsou v Kocelovicích - už mimo samotné Brdy a v Neumětelích u Hostomic, která je již také mimo vlastní Brdy. Na vrchu Praha by měla být zprovozněna automatická meteorologická stanice, jejíž údaje by tak měly přispět i k lepšímu poznání této oblasti). Třemošenská vrchovina je spolu se sousední Třemšínskou vrchovinou jedinou oblastí oreofytika (oblast horské květeny) ve Středních Čechách.

Poznámka

Větší část pohoří (kromě vrchu Ostrý na levém břehu Litavky a území na jejím pravém břehu), zaujímá Vojenský újezd Brdy. S výjimkou několika částečně zpřístupněných území, sem není vstup veřejnosti oficiálně povolen.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Třemošenská vrchovina