Terra Australis

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Terraaustralis.jpg
Terra Australis (vyznačená na mapě tužkou), spolu s nekompletním Novým Zélandem a Novým Holandskem (Austrálií).

Terra Australis (také: Terra Australis Incognita, což z latiny volně přeloženo znamená „neznámá země na jihu“), byl předpokládaný, avšak dosud neobjevený kontinent, který se objevoval na mapách od 15. století do 18. století.

Tento kontinent byl poprvé předpovězen Aristotelem. Idea neznámého jižního kontinentu pak byla v 1. století n.l. rozpracována Ptolemaiem, jenž věřil, že Indický oceán je na jihu uzavřen dosud neznámou jižní zemí a že tato země udržuje v rovnováze země na severní polokouli. Během renesance byl Ptolemaios hlavním zdrojem informací pro evropské kartografy, kteří Terru Australis začali zakreslovat do svých map. Postupné námořní objevy nutily kartografy zmenšovat velikost zakreslené Jižní země, avšak i nadále se drželi Ptolemaiova názoru o její existenci. Běžně pak tuto zemi zakreslovali v oblasti jižního pólu, avšak v mnohem větším rozsahu, než má ve skutečnosti Antarktida.

Nový Zéland, který byl poprvé spatřen evropanem Abelem Tasmanem roku 1642, byl považován za část Terra Australis, stejně tak jako některé části Afriky a Austrálie.

V 16. století bylo vypraveno několik námořních expedicí, s cílem nalézt Terru Australis. V letech 1722 až 1723 to byla výprava holandského admirála Jacoba Roggeveena, které se však podařilo objevit pouze několik ostrovů, mimo jiné Velikonoční ostrov.

Na výrazném upřesnění představy o Terra Australis se podíleli objevitelé Matthew Flinders a James Cook. James Cook obeplul Nový Zéland a dokázal tak, že není částí rozsáhlého jižního kontinentu. Během druhé výpravy obeplul svět po velmi vysokých jižních šířkách. Na několika místech dokonce překročil jižní polární kruh a dokázal tak, že Terra Australis, pokud existuje, musí ležet v jižních polárních krajích.

Matthew Flinders vedl roku 1801 výpravu prozkoumávající pobřeží Austrálie. Obeplul ji v obou směrech a vyloučil tak, že by mohla být hledanou Terrou Australis. Objevil také mimo jiné Velký bariérový útes a prozkoumal záliv Carpentaria na severním pobřeží.

Snaha o objevení Terra Australis byla završena objevem Antarktidy, která byla poprvé spatřena v roce 1820 nezávisle na sobě Fabianem Bellingshausenem, Edwardem Bransfieldem a Nathanielem Palmerem.

Odkazy

Externí odkazy