Tichý oceán

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Mapa Tichého oceánu

Tichý oceán (známý též jako Pacifický oceán nebo Pacifik) je největší oceán na Zemi.

Obsah

Geografie

Rozprostírá se od Arktidy na severu po Antarktidu na jihu a ze stran je ohraničen Asií a Austrálií na západě a Severní a Jižní Amerikou na východě. S celkovou rozlohou 169,2 milionů km² zabírá 46 % vodních ploch a 32 % celkového povrchu Země. V nejširším místě v tropech měří přes 20 000 km, což je přibližně polovina obvodu zeměkoule, od severu k jihu jeho délka přesahuje 16 000 km. Rovník oceán rozděluje na Severní pacifický oceán a Jižní pacifický oceán. Mariánský příkop, při západní části Severního Pacifiku, je s hloubkou 10 911 metry nejhlubším místem na Zemi. Nachází se v něm asi 25 000 ostrovů (více než ve všech ostatních oceánech dohromady), většina ostrovů je situována na jih od rovníku. Na západě je lemován prstencem činných sopek - Pacifický ohňový kruh. Pro Tichý oceán jsou typická častá zemětřesení, které mají většinou za důsledek tsunami. V letech 1900 - 2004 bylo zaznamenáno přibližně 800 vln, 17 % u pobřeží Japonska.

Název

Oba názvy vycházejí z plavby portugalského mořeplavce Fernão de Magalhãese, který při své cestě na Filipíny v roce 1520 zažil v jeho vodách klidnou plavbu. V latině se moře nazývá Mare Pacificum, „poklidné moře“, odtud název Pacifický oceán.

Objev

Pro Evropany objevil Tichý oceán Španěl Vasco Nuňez de Balboa (1476-1517), který v roce 1513 překročil Panamskou šíji. Na mapě se Tichý oceán objevil už v roce 1507[1], přestože pro to tehdejší kartografové neměli žádný důkaz.

Okrajové části

Nejdůležitější přístavy

Západ slunce nad Tichým oceánem z paluby Mezinárodní vesmírné stanice
Mapa znázorňující hloubku v Tichém oceánu

Literatura

  • Moře a oceány, Editions Atlas 2006
  • Světový oceán, Evropa, prof. PhDr. Petr Chalupa, CSc.

Související články

Reference

  1. Universalis cosmographiae


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tichý oceán
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tichý oceán