Ulan-Ude

Z Multimediaexpo.cz


Ulan-Ude (rusky Улан-Удэ, burjatsky Улаан-Yдэ) je hlavní město Republiky Burjatsko v rámci Ruské federace. Má 359 000 obyvatel. Původní název města je Verchněudinsk (Верхнеудинск, burjatsky Дээдэ-Үдэ).

Obsah

Poloha

Město se nachází v podhůří hor Jablonovyj Chrebet, na soutoku řek Selenga a Uda, přibližně 100 kilometrů jihovýchodně od jezera Bajkal. Řeka Uda, přítok Selengy, město rozděluje. Ulán-Ude je třetí největší město ve východní Sibiři. Leží na Transsibiřské magistrále. V Ulan-Ude začíná Transmongolská magistrála, spojující Ulán-Ude přes Nauški a Ulánbátar s Pekingem. V blízkosti se nachází Ivolginskij dacan, centrum ruského buddhismu.

Historie

Fotografie z konce 19. století

Ulan-Ude bylo založeno roku 1666 ruskými kozáky jako pevnost. Díky svojí vhodné poloze nedaleko Bajkalského jezera město rychle rostlo a stalo se velkým obchodním centrem, na obchodních cestách z Ruska do Číny nebo Mongolska. V historickém jádru města stojí dodnes ještě dřevěné domy po tehdejších obchodnících. V době občanské války bylo obsazen bílými, jejich vláda skončila roku 1920. Poté se město stalo hlavním městem Republiky Dálného východu, později centrem Burjatské AO. Sovětské období připomíná neobvykle velká hlava Lenina na hlavním náměstí. Od roku 1991 je Ulan-Ude hlavním městem Republiky Burjatsko v rámci Ruské federace.

Podnebí

Město se nachází v mírném klimatickém pásmu. Klima je typicky kontinentální. Střední roční tepltota vzduchu je -1,7° C. Nejteplejším měsícem je červenec (+26,9 °C), nejchladnějším je leden (-24,8 °). Absolutní známé maximum je +40 °C, minimum -51 °C.

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ulan-Ude