Vítkův kámen

Z Multimediaexpo.cz


Vítkův kámen (pod vlivem Občanského sdružení Vítkův Hrádek často psáno též v pravopisně chybné podobě Vítkův Kámen) je zřícenina gotického hradu ležící na stejnojmenném vrcholu Vítkův kámen na pravém břehu Lipenské přehrady, nad vesničkou Svatý Tomáš, asi 5 km od vesnice Přední Výtoň. Je nejvýše položenou zříceninou v ČR (1035 m n. m.). Lze se setkat i s názvy Vítkův hrádek (Vítkův Hrádek) nebo německým označením Wittigstein.

Obsah

Historie

Byl založen Vítkovci ve 13. století a sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. První písemná zmínka o hradu se objevuje v roce 1347. Počátkem 14. století přešel hrad do vlastnictví Rožmberků a ti jej měli ve svém vlastnictví až do začátku 17. století (vláda posledního Vítkovce Petra Voka) s krátkou přestávkou v období husitských válek. V roce 1394 zde byl uvězněn král Václav IV. Za vlády Rožmberků byly k původnímu hradu přidány hradby s pěti baštami. Poté patřil pod Krumlovské panství a rodu Eggenbergů a počátkem 18. století připadl Schwanzenberkům. Hrad byl používán a udržován asi do poloviny 18. století a poté již vyhořelý osiřel. V roce 1869 hrad nechali zčásti opravit Schwarzenberkové a také hradní věž upravili na rozhlednu.

Po druhé světové válce, kdy byla pohraniční část Šumavy nepřístupná, byl využíván pohraničníky. Ve věži byl instalován radar a v hradu byla usídlena vojenská posádka. Později věž zchátrala a stala se nepřístupnou.

Po roce 1989

V roce 1998 bylo založeno Občanské sdružení Vítkův hrádek, které z darovaných 11 milionů korun nechalo zříceninu a zejména věž zrenovovat. Uvnitř jeho členové postavili dřevěné schodiště o 61 schodech. Dnes je po rekonstrukci přístupná veřejnosti a plošina na obytné hranolové věži slouží znovu jako rozhledna (od roku 2005).

Cestovní ruch

Přístup je obvykle podél nádrže Lipna, přes osadu Frýdava, nebo z osady Svatý Tomáš po červené stezce. Nejbliží železniční zastávka je 15 km daleko, v obci Lipno nad Vltavou. Výhled z věže je pěkný jak na Lipno, na Kleť, vidět jsou Novohradské hory i četné kopce v Rakousku. Při dobré viditenosti i masiv Alp. V blízkosti je i několik cyklostezek.[1]

V podhradí leží ves Svatý Tomáš s dřevěným kostelem a naučnou stezkou Svatý Tomáš.

Zajímavosti

Vítkův kámen se stal inspirací pro mnoho malířů a spisovatelů. Mezi ně patřili například spisovatel Adalbert Stifter ve svém historickém románu Vítek a básník Adolf Hejduk.

Reference

  1. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech (5). Praha : Radioservis a.s., 2007. ISBN 978-80-86212-00-5. Kapitola Hrad Vítkův Kámen, s. 101-105.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vítkův kámen