William Holden
Z Multimediaexpo.cz
William Holden, vlastním jménem William Franklin Beedle Jr., hereckou přezdívkou: The golden boy či jen Bill (* 17. dubna 1918, O'Fallon, Illinois, USA, † 16. listopadu 1981 v Santa Monica, Kalifornie, USA) byl americký herec, nositel Oscara, muž jenž se celkem šestkrát umístil na žebříčku mezi 10 nejlepšími americkými herci.
Pocházel z poměrně vážené a dobře situované středostavovské rodiny. Své dětství strávil v kalifornském městě Pasadena. Jíž během svých studií začal vystupovat ve rozhlasových hrách, které vysílalo místní rádio. Po ukončení středoškolské docházky studoval po vzoru svého otce chemii. K filmu se dostal pouze díky tomu, že byl objeven hledačem talentů z hollywoodské firmy Paramout Pictures. Poprvé si ve filmu této firmy zahrál v roce 1938, první větší roli ztvárnil v roce 1939 ve filmu Golden Boy, jenž způsobil i jeho pozdější filmovou přezdívku. Kromě Paramountu hrál i pro firmu Columbia pictures. V době 2. světové války narukoval k americkému letectvu USAF, kde sloužil v hodnosti poručíka a natáčel různé instruktážní a výcvikové armádní filmy. Jeho bratr Robert Beedle také sloužil u amerického námořního letectva jako válečný pilot a tragicky zahynul ve službě v lednu 1945.
K natáčení hraných filmů se vrátil až po válce, kde největším životním úspěchem byl dnes již svým způsobem legentární snímek Sunset Boulevard vynikajícího amerického režiséra Billyho Wildera. Tento film získal hned 11 nominací na Oscara, z nichž tři nakonec i obdržel. Další legendární snímek Stalag 17 téhož režiséra přinesl Oscara i Williamu Holdenovi za herecký výkon v hlavní roli. Jeho hvězdná kariéra úspěšně pokračovala řadou dalších výrazných snímků, kde jeho filmovými partnerkami byly slavné filmové hvězdy jako byla Grace Kellyová, Audrey Hepburnová či Sofia Lorenová a další. Zahrál si i v dalším legendárním filmu Most přes řeku Kwai. Nicméně kvalita jeho filmů v 60. letech pozvolna upadala. Následovala řada dalších snímků, z nich českému divákovi je patrně nejznámější film Skleněné peklo, kde si zahrál po boku Paula Newmana a Steve McQueena.
V Hollywoodu měl pověst velkého bouřliváka, bonvivána a milovníka krásných žen, nicméně pravda byla také to, že značnou část života trpěl velkými psychickými depresemi, které často léčil alkoholem. Tento jeho osobní sklon navíc zhoršila jeho spoluúčast na tragické autonehodě pod vlivem alkoholu v roce 1966, při které zemřel člověk, na což reagoval ještě větším pitím. V letech 1959 až 1967 pobýval často v Evropě a v Africe, kde se aktivně věnoval ochraně divoce žijící africké zvěře, působil zde dokonce v jednu dobu jakožto správce jedné z místních přírodních rezervací. Měl velmi rád umění, sbíral různé umělecky cenné předměty pocházející zejména z Asie.
Svým politickým založením byl republikán, ale narozdíl od svého přítele herce Ronalda Reagana se politice systematicky nijak nevěnoval. Nicméně v roce 1947 se aktivně přidal ke skupině republikánských politiků, kteří vystupovali proti hollywoodské černé listině.
Zemřel tragicky pádem ze skály (patrně pod vlivem alkoholu) na pobřežních útesech ve svém sídle v kalifornské Santa Monice.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |