V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Windows Neptune

Z Multimediaexpo.cz

Windows Neptune byl experimentální operační systém z řady Microsoft Windows, který nebyl nikdy oficiálně vypuštěn na trh.

Mělo se jednat o odlehčenou verzi Windows 2000 určenou pro domácí uživatele (teoreticky by tento OS mohl nést název Windows 2000 Home Edition, ovšem termín Home Edition se oficiálně objevil až v souvislosti s Windows XP). Microsoft si konečně uvědomil, že hybridní 16/32-bitové Windows 9x nebudou mít valnou budoucnost, a tak chtěl představit vyspělou NT (new technology) technologii také domácím uživatelům (všechny do té doby vydané Windows, které byly založené na technologii NT, byly určeny pro firmy a jejich servery). Nicméně se téměř neví, že Microsoft vůbec zamýšlel tento OS vydat. Nedlouho poté, co byl představen projekt Neptune, totiž vznikl projekt Whistler, ze kterého později vznikly Windows XP, a na Windows Neptune se zapomnělo. Nikdy nebyly oficiálně vydány (světlo světa spatřilo pouze několik testovacích verzí) a jejich vývoj byl ukončen v lednu 2000.

V dubnu 1999 bylo oficiálně oznámeno, že Windows Me budou posledním produktem z rodiny Windows 9x. Již předtím (27. prosince 1998) bylo vydáno jedno sestavení (build) Windows Neptune pro beta testery, kteří měli poprvé možnost spatřit novou přihlašovací obrazovku, která se později použila ve Windows XP (seznam uživatelů s ikonami, na které stačí kliknout pro přihlášení, a nápis „Vítejte“ při načítaní osobního nastavení). Tito beta testeři tehdy spekulovali o tom, že by Windows Neptune mohly být navrženy k vydání v roce 2001 nebo 2002 jako první Windows pro běžné uživatele založené na jádře Windows NT.

Komponenty

Windows Neptune měly obsahovat uživatelské rozhraní založené na HTML označené jako Forms+, připojitelnost Universal Plug and Play (UPnP), WinTone vizi Billa Gatese a jádro NT použité ve Windows 2000 (od té doby, co bylo přejmenováno na Windows Engine).

Některé ze změn, které byly představené ve Windows Neptune, jako například základní firewall pro připojení k Internetu nebo k síti, byly později integrovány do Windows XP jako Firewall připojení k Internetu (Internet Connection Firewall), který byl později přejmenován na Windows Firewall.

Všeobecně se ví pouze o existenci dvou buildů Windows Neptune – build 5000 (rozšířené mezi velmi malým počtem lidí) a build 5111 (více rozšířené).

Číslování buildů

Windows Neptune alpha release měly přiděleny číslo buildu 5111, protože následovaly linii Windows 9x, ačkoli nebyly založeny na MS-DOSu. V případě Windows Neptune se tedy pokračuje v číslování buildů podle řady Windows 9x (Windows Me měly číslo buildu 3000) bez návaznosti na číslování řady Windows NT – například Windows 2000, uvolněné 14 měsíců po Windows Neptune alpha release, měly číslo buildu 2195. V červnu 2005 bylo Windows Vista Beta 1 přiděleno číslo buildu 5112.

Externí odkazy