Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Zimolez kloboukatý
Z Multimediaexpo.cz
Zimolez kloboukatý (latinsky: Lonicera pileata}}) je obvykle 1 m vysoká stálezelená rostlina, širší keř z čeledě zimolezovité (Caprifoliaceae).
Obsah |
Popis
Listy bez řapíků, jsou drobné, lesklé oválné, celokrajné a kožovité, jsou nahloučené na tenkých křehkých větvičkách. Bývají lesklé tmavozelené,naspodu světlezelené. Při rašení ovšem mohou být zbarvené zbarvené i fialově. Kůra je červenohnědá a hladká. Později, olivové-zelená až šedá. Pupeny jsou skryty v na úžlabí listů. Bělavé květy vyrůstají v květnu až červnu, v páru v úžlabí listů, ale jsou malé a nenápadné. Plod je fialově modrá bobule, která vyrůstá pouze u některých odrůd. Tento druh je velmi podobný druhu zimolez lesklý (Lonicera nitida).
Použití
Zimolez lesklý lze použít na nízké živé ploty,nebo na pokrytí velkých ploch. Je velice odolný a dobře obráží i po rozsáhlém poškození. Větvičky samy zakořeňují při styku s povrchem půdy.
Rozmnožování
Vegetativně, nejefektivněji řízkováním. Velmi dobře se rozmnožuje se dřevitými řízky, bylinnými řízky, ale lze jej snadno rozmnožovat například i hřížením.
Nároky
Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste nejlépe na slunci ale lze jej pěstovat i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami. Dlouhodobé zamokření nemusí snášet dobře. Vhodné pH půdy je 5.6 - 7.5 (kyselé až mírně zásadité půdy).[1] V ČR může ve výjimečně nepříznivých zimách namrzat. Po řezu velmi dobře regeneruje. Zimolezy lze pěstovat i v nádobách. Je ale třeba zabránit promrzání obalením nádoby, nebo ji zapustit do země. Zaléváním během zimy dbáme aby rostlina netrpěla suchem. Snáší exhalace. Podle některých informací snáší i mírné zasolení.[2] Velmi dobře snáší řez, obvykle netrpí škůdci.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.