V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Šablona:Článek dne/2018/07

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Multimediaexpo.cz:Článek dne/2017/97 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2018/07: 2018)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
+
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a sudý den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Czech President Miloš Zeman takes the floor during the February II plenary sitting in Strasbourg-Flickr.jpg|right|160px|Projev Miloše Zemana v&nbsp;Evropském parlamentu (2014)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Miloš Zeman]]''' (* [[28. září]] [[1944]]) je [[Česká republika|český]] [[Politika|politik]], [[Ekonomie|ekonom]], [[prognostika|prognostik]] a&nbsp;[[Zvolený prezident|zvolený]] <u>prezident České republiky</u>. Úřadu se ujal složením slibu dne 8.&nbsp;března 2013.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
V&nbsp;období 1993–2001 působil jako předseda [[Česká strana sociálně demokratická|České strany sociálně demokratické]]. V&nbsp;letech 1996–1998  zastával funkci [[seznam předsedů Poslanecké sněmovny|předsedy]] [[Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky|Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky]] a&nbsp;následující čtyři roky byl [[Vláda Miloše Zemana|předsedou sociálnědemokratické vlády]] menšinového charakteru, jejíž existence byla umožněna na základě tzv.&nbsp;„[[Opoziční smlouva|opoziční smlouvy]]“ s&nbsp;[[Občanská demokratická strana|Občanskou demokratickou stranou]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Po neúspěšné kandidatuře na [[Prezident České republiky|prezidenta České republiky]] v&nbsp;roce [[2003]] odešel na sedm let z&nbsp;politiky. V&nbsp;březnu [[2010]] se stal předsedou nově založené [[Strana Práv Občanů ZEMANOVCI|Strany Práv Občanů ZEMANOVCI]]. Na funkci rezignoval po [[Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2010|parlamentních volbách 2010]], ve kterých se strana nedostala do sněmovny.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V&nbsp;přímé volbě [[volba prezidenta České republiky 2013|prezidenta České republiky v&nbsp;roce 2013]] byl zvolen [[Seznam prezidentů České republiky|třetím prezidentem České republiky]]. První kolo vyhrál se ziskem 24,21&nbsp;% platných hlasů a&nbsp;v&nbsp;rozhodujícím druhém kole porazil ministra zahraničí  [[Karel Schwarzenberg|Karla Schwarzenberga]] se ziskem 54,80&nbsp;% platných hlasů. Stal&nbsp;se zároveň <u>historicky prvním prezidentem zvoleným přímou volbou</u>.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
V březnu 2017 oznámil, že se o post hlavy státu bude ucházet i&nbsp;pro [[Volba prezidenta České republiky 2018|volební období 2018–2023]]. Začátkem srpna 2017 manželka Ivana Zemanová oznámila, že už nasbíral potřebných padesát tisíc podpisů, aby mohl znovu kandidovat.
 +
 
 +
Vystudoval střední ekonomickou školu a Vysokou školu ekonomickou v Praze roku [[1969]] (řádné studium mu zpočátku nebylo z politických důvodů umožněno). Získal vědeckou hodnost kandidáta ekonomických věd (CSc.). Během [[Pražské jaro 1968|Pražského jara]] ([[1968]]) vstoupil do [[Komunistická strana Československa|KSČ]], ze které byl vyloučen v roce [[1970]]. Pak pracoval jako prognostik v několika organizacích, ze kterých byl vyloučen. Nebo byly celé tyto organizace rozpuštěny.
 +
 
 +
V srpnu [[1989]] vyšel jeho článek ''Prognostika a přestavba'' v Technickém magazínu, ve kterém na základě vědeckých poznatků kritizoval tehdejší režim. Tento článek byl tehdy nejotevřenějším „oficiálně“ vydaným projevem proti politice [[Komunistická strana Československa|komunistické strany]]. Jeho účinek ještě umocnily provokativní kresby ilustrátora Pavla Matušky.
 +
 
 +
Během [[Sametová revoluce|sametové revoluce]] se aktivně zapojil do činnosti [[Občanské fórum|Občanského fóra]]. Jeho krátký projev na&nbsp;Letenské pláni [[25. listopad]]u [[1989]], kde srovnával naši životní úroveň s&nbsp;[[Afrika|africkými]] státy, měl obrovský ohlas.
 +
 
 +
V roce [[1990]] byl za Občanské fórum kooptován a později ve volbách zvolen do Sněmovny národů [[Federální shromáždění|Federálního shromáždění]], kde působil ve funkci předsedy rozpočtového výboru.
 +
 
 +
Již tehdy spolupracoval s nynější [[Česká strana sociálně demokratická|Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD)]]. Vstoupil do ní v roce [[1992]]. Ve funkci předsedy ČSSD působil až do roku [[2001]] a&nbsp;z&nbsp;jednoho z mnoha politických subjektů udělal během několika let nejprve nejsilnější opoziční a nakonec také&nbsp;vítěznou stranu voleb.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 5. 1. 2020, 19:40

Projev Miloše Zemana v Evropském parlamentu (2014)

Miloš Zeman (* 28. září 1944) je český politik, ekonom, prognostikzvolený prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu dne 8. března 2013.

V období 1993–2001 působil jako předseda České strany sociálně demokratické. V letech 1996–1998 zastával funkci předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a následující čtyři roky byl předsedou sociálnědemokratické vlády menšinového charakteru, jejíž existence byla umožněna na základě tzv. „opoziční smlouvy“ s Občanskou demokratickou stranou.

Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta České republiky v roce 2003 odešel na sedm let z politiky. V březnu 2010 se stal předsedou nově založené Strany Práv Občanů ZEMANOVCI. Na funkci rezignoval po parlamentních volbách 2010, ve kterých se strana nedostala do sněmovny.

V přímé volbě prezidenta České republiky v roce 2013 byl zvolen třetím prezidentem České republiky. První kolo vyhrál se ziskem 24,21 % platných hlasů a v rozhodujícím druhém kole porazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se ziskem 54,80 % platných hlasů. Stal se zároveň historicky prvním prezidentem zvoleným přímou volbou.

V březnu 2017 oznámil, že se o post hlavy státu bude ucházet i pro volební období 2018–2023. Začátkem srpna 2017 manželka Ivana Zemanová oznámila, že už nasbíral potřebných padesát tisíc podpisů, aby mohl znovu kandidovat.

Vystudoval střední ekonomickou školu a Vysokou školu ekonomickou v Praze roku 1969 (řádné studium mu zpočátku nebylo z politických důvodů umožněno). Získal vědeckou hodnost kandidáta ekonomických věd (CSc.). Během Pražského jara (1968) vstoupil do KSČ, ze které byl vyloučen v roce 1970. Pak pracoval jako prognostik v několika organizacích, ze kterých byl vyloučen. Nebo byly celé tyto organizace rozpuštěny.

V srpnu 1989 vyšel jeho článek Prognostika a přestavba v Technickém magazínu, ve kterém na základě vědeckých poznatků kritizoval tehdejší režim. Tento článek byl tehdy nejotevřenějším „oficiálně“ vydaným projevem proti politice komunistické strany. Jeho účinek ještě umocnily provokativní kresby ilustrátora Pavla Matušky.

Během sametové revoluce se aktivně zapojil do činnosti Občanského fóra. Jeho krátký projev na Letenské pláni 25. listopadu 1989, kde srovnával naši životní úroveň s africkými státy, měl obrovský ohlas.

V roce 1990 byl za Občanské fórum kooptován a později ve volbách zvolen do Sněmovny národů Federálního shromáždění, kde působil ve funkci předsedy rozpočtového výboru.

Již tehdy spolupracoval s nynější Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD). Vstoupil do ní v roce 1992. Ve funkci předsedy ČSSD působil až do roku 2001 a z jednoho z mnoha politických subjektů udělal během několika let nejprve nejsilnější opoziční a nakonec také vítěznou stranu voleb.