Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Vlajka Jižní Koreje
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 30. 6. 2013, 10:39
Vlajka Korejské republiky známější jako Jižní Korea (v korejštině oficiálně nazývaná Tchägukki - 태극기 / 太極旗) je obdélníkového tvaru, kde se na bílém pozadí ve středu nachází tchäguk 태극 t.j. červeno-modrý symbol jin a jang (modrá část je dole a červená nahoře). V každém ze čtyř rohů se nachází jeden trigram, který se skládá ze tří čárek, kombinací celé a a přerušené čáry.
Obsah |
Z historie
Vlajka sa začala formovat v druhé polovině 19. století, když se do té doby uzavřená Korea začala otevírat světu. Vlajka byla zpočátku tvořená jen symbolem jin – jang v červeno-modrém provedení na bílém pozadí. Až později se přidalo osm trigramů, které byly postupně zredukované na čtyři (pojmenované kon 건, kun 근, kam 감, i 이). Ačkoliv už začátkem 20. století byl vzhled vlajky ustálený, její přesné rozměry a umístění obrazců nebylo stále jasné. To bylo kodifikované v zákoně ze dne 15. října 1949. Od té doby používá Korejská republika oficiálně vlajku Tchägukki.
Význam
Symbol täguk odráží staletou tradici harmonie dvou protikladů jin - jang (pozitivní - negativní, mužský aspekt - ženský aspekt, vnitřní - vnější atd.), který se odvíjí od taoismu, ale je přítomný ve všech myšlenkových směrech přítomných v Koreji - v konfucianismu, buddhismu, šamanismu, ale snad i v křesťanství. Bílé pozadí vlajky symbolizuje světlo a čistotu. Vyjadřuje touhu korejského národu po míru. Čtyři trigramy symbolizují nebe, zem, oheň a vodu. Všechny tyto elementy dohromady vyjadřují kosmickou harmonii a jednotu. Je to ideál národní prosperity a univerzální pravdy, který dávají do popředí všichni Korejci.
Související články
Reference
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |