Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 25. 7. 2013, 08:33

Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích je pobočkou Národního zemědělského muzea Praha. Muzeum sídlí na valtickém Náměstí Svobody, v jeho těsném sousedství je Městské muzeum Valtice a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Obsah

Historie

Počátek historie dnešního Muzea vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích, pobočky NZM Praha, lze položit do r. 1952, kdy Vysoká škola zemědělská v Brně, po přestěhování do zámku v Lednici, započala v jeho I. patře, spolu s Československou mysliveckou jednotou Praha, budovat Státní výukové muzeum pro myslivost.

Toto muzeum bylo v r. 1961 předáno tehdejšímu Československému zemědělskému muzeu Praha. Od r. 1967 v Lednici vzniká zahradnické oddělení muzea. Jeho první expozicí se stala světově ojedinělá instalace Vývoj zahrad a parků v Čechách a na Moravě. Prakticky od svého vzniku čelilo muzeum snahám o jeho vystěhování ze zámku, v němž bylo umístěno na základě hospodářských smluv nejprve s Okresní památkovou správou v Břeclavi, později s Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. Vzhledem k tomu, že Zemědělské muzeum bylo v lednickém zámku pouze v pronájmu a nebylo jisté, do jaké míry se vývoj nájemních vztahů bude se Státním památkovým ústavem nadále ubírat, usilovalo o získání vlastního objektu. Na základě úspěšných jednání se státními úřady tedy muzeum od roku 1987 sídlí ve vlastní budově ve Valticích.

Od Regionálního muzea v Mikulově převzalo muzeum 1.4.1988 lovecký zámeček Janův hrad, situovaný v Kančí oboře za lednickým parkem, do něhož byly následujícím rokem přestěhovány myslivecké expozice. Zámeček byl v průběhu let postupně nákladně opravován a restaurován do původního stavu. Po nezbytných opravách a rekonstrukci se do budovy ve Valticích přestěhovaly kanceláře, depozitáře, dílny, byl zde vybudován služební byt a pět relativně malých výstavních místností. Hlavní výstavní prostory zůstaly v lednickém zámku a nové také byly budovány v Janově hradě. V r. 1991 si zahradnické muzeum svůj odborný zájem rozšířilo i o životní prostředí a následně v lednickém zámku byla vybudována rozsáhlá a nákladná expozice Člověk a životní prostředí, která oprávněně budila zájem četných návštěvníků.

V r. 2001 požádal Státní památkový ústav o zrušení nájemní smlouvy k prostorám v lednickém zámku, které hodlal využít k vlastním expozicím. Jednání vedená s úmyslem prodloužit nájemní vztah nebyla úspěšná a NZM hlavní výstavní prostory v I. patře zámku vyklidilo k 1.10. t.r., zbytek pronajatých prostor ve II. patře byl předán 30. dubna 2002. V pronájmu NZM zůstaly pouze skladovací prostory v tzv. Kapucínkách.

Koncem r. 2002 náhlým rozhodnutím ministra kultury byl i Janův hrad převeden pod správu Národního památkového ústavu. Janův hrad byl předán k 1.lednu 2003 a NZM Valtice tak ztratilo své nejrozsáhlejší a nejvýznamnější výstavní prostory a muselo se soustředit pouze na valtickou budovu. Během několika let došlo k maximálnímu rozšíření výstavních prostor omezením dílen a skladů na nezbytné, často nedostatečné minimum. Byl zrušen i služební byt a všechny prostory v maximální míře využity pro výstavní a expoziční účely.

Současná budova

Základy budovy dnešního muzea na valtickém náměstí pocházejí pravděpodobně z poloviny 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Zdejší komplex budov sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byla budova do značné míry přestavěna a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen. V 50. letech minulého století zde sídlil domov mládeže Státní rolnické školy, ale koncem 70. let byla budova uzavřena a začala chátrat. Když počátkem 90. let 20. století objekt získalo Národní zemědělské muzeum, byl již značně zdevastovaný a musel být od základů nákladně zrestaurován. V r. 1994 skončily hlavní rekonstrukce ve valtické budově muzea a začaly se zde pořádat menší výstavy a následně zde muzeum přesídlilo zcela.

Stálé expozice

Akce a krátkodobé výstavy

* Tajemný svět hub, mechorostů a lišejníků (4. 9. 2009 - 1. 1. 2010) Výstava představuje diverzitu těchto tajuplných organismů a informuje o jejich roli v ekosystémech a o významu pro člověka. Dominantním prvkem celé výstavy je les, kterým návštěvníci prochází a mohou v něm hledat modely našich nejznámějších hub. V této části jsou také umístěny velkoformátové fotografie lišejníků, které muzeu zapůjčil RNDr. Josef Halda, PhD. z Muzea a galerie Orlických hor. Tento zkušený lichenolog při hledání a poznávání lišejníků procestoval velkou část světa. Některé herbářové položky lišejníků z jeho sbírek jsou umístěny v jedné ze skleněných vitrín instalovaných ve výstavní místnosti. Ve vitrínách jsou uloženy také unikátní modely hub i vzorky mechorostů a produktů z nich z fondů NZM a Moravského zemského muzea. Zajímavým prvkem výstavy je mechová zahrádka s živými mechorosty, v níž rostou druhy nasbírané v okolí Valtic, Břeclavi a Brna. Část nalezených exemplářů je možno pozorovat i pomocí lupy a mikroskopů. Pro děti je připravena také hra „Človíčku, nedej se“, ve které se malí i velcí návštěvníci mohou seznámit s některými našimi jedlými i jedovatými houbami. Výstava je doplněna soutěží amatérských fotografů na téma „Tajemný svět hub, mechorostů a lišejníků“, jejíhož výherce vyberou návštěvníci muzea, kteří se vyplněním anketního lístku zařadí do soutěže o dvě volné vstupenky na výstavy všech poboček Národního zemědělského muzea.

* Pomocníci v zemědělství (4. 4. 2009 - 1. 1. 2010) Ústředním bodem výstavy jsou dioramata s využitím modelů zemědělských strojů vsazených do napodobenin jejich původního pracovního prostředí. Znázornění jednotlivých ročních období je doplněno o modely originálních zemědělských strojů zapůjčených ze sbírek NZM Čáslav a umístěných ve vitrínách. Texty na panelech pak návštěvníky informují o historii jednotlivých zemědělských prací a strojů jako vítaných pomocníků zemědělců

* Výstava letniček a balkónovek na muzejním nádvoří (do 1. 11. 2009) Výstava je atraktivním doplňkem stálé expozice trvalek a travin na muzejním nádvoří.Těší se velkému zájmu návštěvníků, nejen ze strany turistů, ale i místních zahrádkářů, kteří zde mohou nalézt bohatou inspiraci. Květinářství má v regionu silnou tradici, vždyť v nedaleké Lednici sídlí Zahradnická fakulta Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity a majestátné zámky Lednicko-Valtického areálu jsou obklopeny rozsáhlými zahradami s pestře upravenými záhony.

* Valtické vinobraní 3. 10. 2009: vstup do muzea zdarma, ochutnávka burčáku

Související články

Externí odkazy