Moldanubikum
Z Multimediaexpo.cz
(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 25. 7. 2013, 15:02
Moldanubikum je geologická jednotka Českého masivu. Tvoří jeho jihozápadní a jižní část. Je považováno za staré prekambrické jádro obalené mladšími svrchnoproterozoickými jednotkami [1]. Od okolních jednotek odlišují moldanubikum následující charakteristické rysy:
- Moldanubikum bylo postiženo velmi intenzivní katazonální, v menší míře i mezozonální metamorfózou[2].
- Jsou zde přítomné některé specifické typy metamorfitů (granulity, granátické serpentinity, cordieritické migmatity, eklogity)[3].
- Téměř všechny metamorfity lze zařadit do amfibolitové facie (až na eklogity a pyroxenické granulity).
- Celý metamorfní komplex je prostoupen masívy granitoidních plutonických hornin variského stáří, které místy způsobily silnou periplutonickou migmatitizaci a podmínily vznik cordieritických rul. Variské plutony patří k moldanubiku pouze geograficky[2] a tvoří dva velké komplexy - Středočeský pluton a Moldanubický pluton a několik menších těles (Třebíčský pluton).
- Dalším charakteristickým rysem je téměř chybějící sedimentární pokryv[3], pouze v předhůří jsou nesouvislé uloženiny svrchní křídy, třetihor a kvartéru[4].
Reference
- ↑ BENEŠ, K. a kol.. Geologická stavba šumavského moldanubika. Rozpravy ČSAV, řada MPV, 1983, roč. 93, čís. 7.
- ↑ 2,0 2,1 SVOBODA, J. a kol.. Regionální geologie ČSSR, I. Český masív, 1. Krystalinikum. Praha : ÚÚG, NČSAV, 1964. S. 380.
- ↑ 3,0 3,1 MÍSAŘ, Z.. Geologie ČSSR I, Český masív. Praha : SPN, 1983.
- ↑ KOPECKÝ, A.. Neotektonický vývoj a stavba šumavské horské soustavy. Sborník geologických věd, Antropozoikum, 1983, čís. 15, s. 71 - 159.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |