Pelyněk černobýl
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 25. 9. 2013, 11:50
Pelyněk černobýl nebo jen černobýl (Artemisia vulgaris) je vytrvalý plevel rostoucí na celém území ČR, sbírá se také jako léčivá rostlina. Jeho účinky jsou ale slabší než u pelyňku pravého.
Obsah |
Popis
Pelyněk černobýl je 50–150 cm vysoká bylina. Tuhé, hranaté, větvené a často červeně naběhlé lodyhy vyrůstají v trsech z bezvýběžkatého oddenku. Dolní listy jsou řapíkaté, peřenodílné, 10–15 cm dlouhé, lodyžní listy jsou menší, přisedlé a peřenoklanné, listy v květenství jsou jednoduché a kopinaté. Všechny listy jsou zespodu bíle plsnaté.
Drobné úbory vyrůstají na krátkých stopkách a shlukují se do bohatě větvených lat. V květenství jsou pouze trubkovité květy. Květy jsou žluté, hnědožluté nebo hnědočervené.
Rostlina kvete od července do září, plodem jsou neochmýřené nažky.
Pelyněk černobýl je nitrofilní druh, roste na na dusík bohatých půdách v mírném pásu Evropy a Asie. Je to častý plevel, rostoucí u cest, na rumištích, mezích, v křovinách, na březích a náspech.
Obsahové látky
Nejvýznamnější je toxický thujón, kterého je ale v pelyňku černobýlu výrazně méně než v pelyňku pravém.
Silice
Hořčiny
Polysacharidy
Dále obsahuje třísloviny, organické kyseliny a slizové látky.
Užití
Sbírá se kvetoucí nať (herba artemisiae), vzácně kořen. Užívá se ve formě nálevu (1 lžička drogy na 1/4 l vody, 1× – 4× denně), k léčbě trávících potíží, včetně problémů žlučníkových, tlumí střevní křeče. Bere se i při nechutenství.
Pomáhá i při nemocech dýchacích cest, jako je chronický zánět průdušek.
Vzhledem k toxicitě thujónu by se neměl užívat dlouhodobě, může způsobit pokles krevního tlaku, srdeční arytmii, popřípadě poškození nervového systému (absinthismus). Těhotné ženy by se měly přípravkům z pelyňku vyhýbat, pelyněk způsobuje stahy dělohy (v minulosti se používal k vyvoláváni potratů).
Pelyněk se dá použít jako rostlinné antihelmintikum, zabíjí střevní parazity. Používá se i jako koření na maso nebo do polévek.
Byl jednou z rostlin, které měly údajně fungovat proti vodníkům.[1] Ottův slovník naučný o pelyňku černobýlu říká: "Zvláště kořenů jest v lékařství upotřebováno a na venkově ode dávna užíváno černobýlu nejen jako prostředku proti nemocem, ale i v kouzelnictví. Místy dává se i jako zelenina do jídel. Kde jest mnoho much v bytě, tam dávají kytici černobýlu na klidné místo, na niž se pak večer sletují mouchy u velikém množství, tak že mohou býti snadno zahubeny."[2]
Trivia
Název ukrajinského města Černobyl, místa jaderné havárie z roku 1986, znamená česky (pelyněk) černobýl.
Reference
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |