Zemědělství
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 21. 6. 2013, 10:58
Zemědělství je termín popisující produkci (vlastní činnost, věda o ní, řemeslo i umění) potravin a krmiv a nebo i jiných produktů prostřednictvím cíleného pěstování rostlin a chovu domestikovaných zvířat (hospodářských zvířat). Charakteristickým rysem zemědělské výroby je vázanost na půdu. Dělí se na rostlinou a živočišnou výrobu.
Zemědělství má důležitou funkci v péči o krajinu. Je předmětem častých kontroverzí v politice, např. kvůli společné zemědělské politice EU (CAP).
Obsah |
Vědní obory spojené se zemědělstvím
- Pedologie (nauka o půdách)
- Hydrologie
- Meteorologie a Bioklimatologie
- Zoologie a Veterinární medicina
- Ekologie
- Botanika a Fytocenologie
- Herbologie
- Rostlinolékařství, Fytopatologie a Entomologie
- Genetika
Typy zemědělství
- nomádické pastevectví - Geograficky charakteristické pro střední Afriku a střední východ. Jedná se o migrační chov koz a ovcí na velkém prostoru, avšak s malými zisky.
- tradiční, rotační, samozásobitelské - Typický pro střední a západní Afriku, severozápadní Asii, Amazonii a stepi jižní Ameriky. Charakteristická je nízká produktivita i efekt. Rostlinná produkce je doplněna lovem a sběrem. Část úrody je postoupen na osivo, zbytek je spotřebován.
- tradiční samozásobitelské malých zemědělských závodů - Typický pro jižní a jihovýchodní Asii s předpokladem využití závlah. Rostlinná výroba je doplněna chovem prasat a drůbeže. Nízká mechanizace a využití ruční práce. Během roku jsou 2 až 3 sklizně.
- tradiční smíšené zemědělství malých podniků - Samozásobitelský typ, který část výnosu postupuje na trh. Charakteristické střídání pěstované kultury. Převládá rostlinná výroba, využívání závlah a ruční práce.
- tradiční polotržní zemědělství specializované - Rostlinná výroba hlavně v jihovýchodní Asii a Oceánii, extenzivní způsob je využíván v Latinské Americe. Jedná se o specializovanou výrobu na vyšší úrovni.
- tradiční zemědělství latifundií - Charakteristické pro Latinskou Ameriku a Evropu. Jedná se o oblasti vzdálené od center. Typická kombinace rostlinné a živočišné výroby za využití mechanizace a chemizace při extenzivním zemědělství.
- plantážní zemědělství - Tradiční typ pro Latinskou Ameriku. Většinou se jedná o střední a velké závody s dostatkem pracovních sil. Charakteristická je vysoká specializace, která přináší vysoké výnosy.
- tržní zemědělské malovýroba - Nachází se v USA, západní Evropě a Japonsku. Výroba za účelem zisku. Typickým druhem jsou rodinné farmy se značně rozdílnou specializací. Jedná se většinou o soběstačné závody s vysokým vkladem do práce.
- zemědělství velkostatků - Může se jednat o soukromý i akciový podnik. Typické jsou velké výnosy podmíněné vysokou mechanizací a chemizací. Řadíme zde pěstování průmyslových plodin, ale i skleníkářství (velkozahradnictví). Jedná se o smíšený typ, kde je přítomno jak pěstování krmiva, tak chov zvířat.
- tržní specializované zemědělství - Charakteristické jsou velké rodinné farmy, vysoká efektivita práce, specializace a náročnost na pracovní sílu.
- rančerství - Tento typ je typický v USA a Austrálii. Majitel stáda najímá zaměstnance na ochranu a pastvu dobytka. Typická je zde vysoká efektivita.
- vysoce zprůmyslněné zemědělství - Pro tento typ zemědělství je charakteristická vysoká mechanizace a chemizace. Řadí se zde vepříny, drůbežárny, skot na mléko. Silná je zde i rostlinná výroba.
- ekologické zemědělství je způsob hospodaření, který vylučuje použití umělých hnojiv a pesticidů, regulátorů růstu, přídatných látek v krmivech a geneticky modifikovaných organismů. Je opakem všeobecně rozšířeného konvenčního zemědělství.
- precizní zemědělství
- integrované zemědělství
Zemědělství v ČR
Hlavními užitkovými rostlinami pěstovanými v ČR jsou:
- obilniny - pšenice, ječmen, kukuřice, tritikále, žito, oves
- olejniny - řepka olejka, mák setý, slunečnice
- okopaniny - brambory, cukrová řepa
- luskoviny - hrách, fazol obecný, čočka jedlá
- přadné rostliny - len, konopí
- zelenina - kořenová, plodová, listová
- píce (pícnina) - vojtěška, jetel, jetelotravní směsky
- ovoce
- energetické plodiny - topol, šťovík
- léčivé a kořenné rostliny - kmín kořenný
- meziplodiny - světlice barvířská, svazenka vratičolistá
Hlavními užitkovými zvířaty chovanými v ČR jsou:
- skot - mléko, maso, genetické zdroje
- drůbež - maso, vejce, peří
- prasata - maso, sádlo
- ovce - maso, vlna, mléko
- kozy - maso, mléko, vlna
- koně - jezdecké, tah
- včely - med, vosk, opylovači
- holubi - maso, sport
- ryby - maso
- ostatní - pštrosi, hlemýžď, lama, antilopy, jelenovití,
Zemědělství ve světě
Světová produkce hlavních plodin
V miliónech tun za rok 2004 (FAO)
- kukuřice 721
- pšenice 627
- rýže 605
- brambory 328
- sója 204
- maniok 202
- bataty 127
- ječmen 154
- banány 71
- čirok 59
Související články
Externí odkazy
- Ministerstvo zemědělství
- ASZ ČR - Asociace soukromého zemědělství ČR - Stavovská organizace soukromých zemědělců České republiky. Vychází z tradic a přesvědčení o perspektivnosti rodinných farem jako základu moderního zemědělství a živého venkova.
- Agrární komora
- Státní zemědělská a potravinářská inspekce
- Svaz chovatelů českého strakatého skotu
- - statistiky zemědělské produkce FAO
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |