Nymburk
Z Multimediaexpo.cz
(Nahrazení textu „Božena Němcová“ textem „Božena Němcová“)
Porovnání s novější verzí →
Verze z 29. 3. 2011, 23:45
Nymburk (něm. Nimburg nebo Neuenburg an der Elbe) je město ve Středočeském kraji na řece Labe, 45 km východně od Prahy. Má přes 14 000 obyvatel a rozlohu 20,54 km².
Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Obsah |
Historie
Vznik města
Královské město Nymburk vděčí za své založení Přemyslu Otakaru II. Přesné datum, kdy bylo započato s výstavbou Nymburka, však dodnes není úplně známo. Název Nymburk je odvozen od slova Neuenburch a byl původně osídlen německy mluvícími osadníky. Český jazyk převládl nad německým jazykem až v 15. století po husitských válkách. V současnosti k přijatému letopočtu vzniku města roku 1275 byla cesta poměrně dlouhá a komplikovaná. Již na konci 18. století bylo prvními osvícenci odmítnuto založení města (Vícemílova) roku 779, jak je uvedeno v Hájkově kronice. O století později bylo vyloučeno datum 1219 (vztahuje se k Litoměřicím) a později i rok 1257. K tomuto datu se totiž vztahuje nejstarší dochovaná listina o městě Nymburce vydaná pro zdejší dominikánský klášter. Tento text je nám znám pouze z rukopisu ve formulářové sbírce. A protože jde o text nezachovaný v originální listině ani v nějakém kopiáři, ale jen ve formulářové sbírce, je nutné k němu přistupovat obzvláště opatrně. Důkladnému kritickému rozboru bylo podrobeno zejména údajné datum vzniku zápisu do sbírky - rok 1257. Historický výzkum toto datum zcela jistě vyloučil a naopak klade vznik listiny pro dominikánský klášter až na samý sklonek vlády krále Přemysla Otakara II. přesněji mezi 25. listopad 1274 a 21. listopad 1276[1]. Proto se rok 1275 jeví jako nejpravděpodobnější datum, kdy král uložil lokátorovi Konrádovi (někdy se uvádí Kunrátovi), aby vyměřil a zřídil město Nymburk. Samotné založení bylo však pravděpodobně dokončeno až za vlády krále Václava II.
Průmysl
Nymburk je důležitou železniční křižovatkou s depem kolejových vozidel ČD. Důležitým výrobním podnikem je firma JDK, spol. s r.o, , která vyrábí chladicí zařízení a vyváží je do celého světa.
Zajímavosti
Hradby
Symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Původně město o ledvinovitém půdorysu obepínala linie dvou hradeb, bílé opukové a červené cihlové, společně se dvěma příkopy (zachovány dodnes coby malá a velká vala). Z hradeb dnes zůstaly jen zbytky, úsek na snímku byl počátkem 20. stol. romanticky zrekonstruován, další pozůstatky zdí nalezneme v Hradební ulici.
Kolonie
U hlavního nádraží dnes ohrožené pozůstatky „Zahradního města“, dělnické železniční kolonie – společné dílo Karla Schlimpa a urbanistického vizionáře Camilla Sitteho. Harmonické prostředí zeleně, na tu dobu kvalitní životní standard a občanská vybavenost v jednom místě - to vše se zde soustředilo v progresivní urbanistické myšlence. Železničářská kolonie se stala samostatně hospodařícím městským celkem s centrálním zásobováním potravinami a službami. Tento model později převzal i Baťa ve Zlíně. Do roku 1916 byla vybudována první část zahradního města, jednoposchoďové dělnické domy, domy pro vyšší a nižší drážní úředníky, prádelna, koloniál a dřevěné domy pro dělníky. Poté začala výstavba druhé části zahradního města, postaveny byly přízemní domky. Celkem zde bydlelo 222 rodin, což odpovídá počtu přibližně 1 000 obyvatel. V původním návrhu bylo plánováno i vybudování kostela pro celý komplex. Z toho sešlo a potřeby věřících uspokojila kaple v novostavbě gymnázia. Roku 1933 byly definitivně odstraněny dřevěné domky (v místech dnešního „mrakodrapu“ bývalého železničního učiliště). Celý komplex zahradního města přešel pod správu místního národního výboru v roce 1961. Od té doby byly zbourány už zhruba dvě třetiny ojedinělého urbanistického pokusu. Zůstalo 10 „čtyřdomků“, které si jejich majitelé s větším či menším citem opravují. Zachováno a opraveno bylo pět domů původně určených pro vyšší drážní úředníky. Připomínkou staré krásy je opravená budova prádelny, poslední původní budova dostala novou střechu a fasádu v létě 2007.
Další
Dominantou města je gotický cihlový kostel svatého Jiljí. Původně měl dvě věže, jedna z nich však byla po požáru stržena, proto má zbývající věž zvláštní pozici mimo osu chrámu. Na náměstí vzácná renesanční radnice. Architektonicky významné kubistické krematorium od Bedřicha Feuersteina. Ve městě se koná každoročně finále festivalu Mateřinka.
Sport
Nejvýznamnějším sportem je ve městě jednoznačně basketbal, mužský tým ČEZ Basketball Nymburk je aktuálně mistrem ČR. Z dalších sportů je zde zastoupen na prvoligové úrovni také ženský fotbal, muži hrají pouze krajský přebor. Hokejisté Nymburka hrají II.ligu, florbalisté SKP Nymburk hrají 3.ligu.
Osobnosti
- Bohumil Hrabal – vyrůstal v místním pivovaru, napsal o Nymburku prózy např. Městečko, kde se zastavil čas, Postřižiny, Krasosmutnění, Harlekýnovy miliony
- Bohuslav Matěj Černohorský - hudební skladatel, varhaník, pedagog
- Božena Němcová – napsala o Nymburce knížku Kávová společnost
- František Rachlík – spisovatel
- Radek Bejbl - fotbalový reprezentant
- Antonín Janoušek - narozen v Nymburce, předseda Slovenské republiky rad v r. 1919
Členění města
Nymburk se v současnosti skládá za dvou částí na dvou katastrálních územích
- Nymburk
- Drahelice
Správní území
- Související informace můžete najít také v článku: Okres Nymburk|Obvod obce s rozšířenou působností Nymburk}}
Nymburk je okresním městem a také obcí s rozšířenou působností a pověřeným obecním úřadem. Okres Nymburk se skládá ze 87 obcí, ORP z 39 obcí.
Partnerská města
Související
Externí odkazy
Fotogalerie
Drahelice |
Nymburk
Reference
- ↑ J.V.Šimák, ČČH 1918 str.297
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |