Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Střední anomálie
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 18. 4. 2011, 17:00
Střední anomálie je jedním z elementů dráhy, popisujících pohyb kosmického tělesa (přirozeného, např. planety, komety apod., nebo umělého) v kosmickém prostoru. Vyjadřuje úhel, který by opsal průvodič polohy tělesa pohybujícího se po kruhové dráze o poloměru r rovném velké poloose a skutečné dráhy od okamžiku průchodu periapsidou (pericentrem) T0 do daného okamžiku T. Značí se M a vyjadřuje se ve stupních, řidčeji v radiánech (rad).
Hodnota střední anomálie se rovná
- <math> M = n ( T - T_0 )</math>,
kde n je střední denní pohyb, T0 je okamžik průchodu periapsidou (pericentrem) a T je okamžik, pro který počítáme hodnotu střední anomálie. Obvykle se přepočítává do intervalu 0° ≤ M < 360°.
U eliptických drah se střední anomálie rovná úhlu, který opíše průvodič tělesa pohybujícího se po skutečné výstředné (excentrické) dráze (tzv. pravá anomálie v), pouze při jeho průchodu apsidami (pericentrem a apocentrem) dráhy; v ostatních bodech dráhy se střední a pravá anomálie liší tím více, čím větší je hodnota excentricity dráhy e.
V některých případech, zejména u parabolických a hyperbolických drah, se hodnota střední anomálie neuvádí; místo toho je součástí elementů dráhy udání okamžiku průchodu tělesa pariapsidou (pericentrem) dráhy T0. Z výše uvedené rovnice vyplývá, že pro okamžik T = T0 je M = 0.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |