Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Lobkovice

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 7. 3. 2014, 12:05


Lobkovice je nyní část města Neratovice v okrese Mělník, kdysi samostatná obec na břehu Labe, odkud pocházel rod Lobkoviců a kde žil historik a politik František Palacký.

Obsah

Historie

Zmínky o Lobkovicích sahají do poloviny 14. století. Na samém východě vesnice mezi polabskými lužními lesy se dnes nachází zámek, který byl ale původně dřevěnou tvrzí. Tvrz byla poprvé zmíněna roku 1403, kdy ji nechal postavit Prokop Krukner, měšťan z Prahy. Stavěl poblíž Labe, zčásti byla chráněná bažinami, zbytek pak byl obehnán valy. O šest let později se majitelem stal Mikuláš Chudý z Újezda, který se pak psal z Lobkovic. Právě on je označován za zakladatele mocného šlechtického rodu Lobkoviců, ve staročeštině Lobkowiczů. Po jeho smrti se jeden ze synů Jan Popel vzepřel králi Jiřímu z Poděbrad a ten pevnůstku dobyl. Za rok mu král panství zas vrátil. Pak se zde nadlouho usídlila rodina Sekerků, kteří postupně tvrz přebudovávali. V roce 1610 byl zde poprvé uváděn existující zámek a pět let poté jej koupila Polyxena z Lobkovic, takže se panství po letech vrátilo rodině Lobkoviců. Stejně jako celé Neratovicko ves i zámek velmi utrpěly během třicetileté války, kdy byla zdejší krajina velmi zpustošená. Roku 1654 zbyly ze zámku jen zdi a věž. Opravu provedl další z Lobkoviců roku 1679. V 19. století získal ves se zámkem pražský advokát Jan Měchura, jehož dcera si vzala Františka Palackého. Zámecký areál však sloužil jako hospodářské sídlo, nikoliv zámek šlechty. Byl zde také pivovar, po něm jen sladovna. Později se dostal zpět do držení rodiny Lobkoviců. V roce 1945 byl zkonfiskován a převzal jej v zastoupení státu MNV Lobkovice. Tehdy byla ves samostatná. Stát zde umístil část depozitáře Národního technického muzea. Po roce 1980 zámek převzala Karlova univerzita a začala jej upravovat na depozitář knihoven. V té době patřila ves už rychle se rozvíjejícím Neratovicím a tamní MěNV v zámku připravoval zřízení obřadní síně a pamětní síně Františka Palackého. Investoval i do opravy zčásti zřízené věže. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci soukromníkům. V roce 2007 zde žilo 553 stálých obyvatel.

Památky

  • Zámek Lobkovice z 16. století, nyní nepřístupný, v soukromém vlastnictví. Na někdejší mnohaletý pobyt historika a politika Františka Palackého upozorňuje pamětní deska na zámečku.
  • Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století, upraven v 18. století, přistavěna barokní zděná zvonice. U kostela se nachází rodinná hrobka Františka Palackého a malý hřbitov.[1]

Zdymadlo na Labi

Plavební komora byla na řece vybudována v letech 1914-1922, k její velké opravě došlo v letech 1976-1977 mj. kvůli intenzivní lodní dopravě uhlí po Labi pro Elektrárnu Chvaletice.

Sportovci

Ve vesnici je vybudován malý sportovní areál, kde desítky let hraje soutěže místní fotbalový klub nyní pod názvem FC Lobkovice a jehož součástí je hřiště pro softball a dvě hřiště na volejbal. Fotbalový klub byl založen roku 1923.

Doprava

V obci je železniční zastávka Lobkovice na trati 074 Neratovice – Čelákovice. Souběžně s železniční tratí vede silnice z Neratovic do 5 km vzdáleného městečka Kostelec nad Labem, u železniční je i autobusová zastávka.

Odkazy

Reference

  1. Česká republika – Stručný turistický průvodce. Cheb : Music, 2002. ISBN 80-85925-12-5. Kapitola Lobkovice, s. 290.  

Externí odkazy


Byškovice | Horňátky | Korycany | Lobkovice | Mlékojedy | Neratovice